Neighbour

Titul v originále: Neighbour

Autor: Meredith Oakes
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

Meredith Oakesová

THE NEIGHBOUR (Soused)

4 muži, 4 ženy

Hra mladé britské dramatičky a libretistky, která vznikla v nové dramaturgické dílně Studia Royal National Theatre v Londýně, nás zavádí do obecních domů někde na okraji hlavního města. Do tohoto svérazného světa subkultury se přestěhuje mladík John se svou sklerotickou matkou. Jejich drobné, zprvu komické a posléze tragikomické střety se zdejší komunitou lidí, žijících v jakési veselé válce se zákonem, vedou nakonec k tragédii, když Johnův frajerský, "roztomile" egocentrický soused James se stále větší alergií snáší jeho lidskou slušnost a téměř myškinovskou vstřícnost - tím spíše, že se John netají svou beznadějnou zamilovaností do Jamesovy družky Stephi. Rivalita obou mužů a jejich životních postojů nekončí ani Johnovou tragikomickou polovraždou - polosebevraždou . Johnův duch bude Jamese dál pronásledovat a připomínat mu jeho skrytou slabost.

Neobyčejně talentovaný text: Oakesové se daří zcela přirozeně vytvořit z londýnské periferie barvitý a dramatickými protiklady nabitý svět. Každá z osmi postav hry je neopakovatelným lidským typem. Autorka se nevyhýbá ani vnitřním monologům, aby dokreslila složitou motivaci jejich jednání, která si nezadá s psychologickou hloubkou dosahovanou autory klasických románů.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz