Ned Til Solen

Titul v originále: Ned Til Solen

Autor: Erlend Sandem
Žánr: hra
Jazyk: norština
Postavy: muži 3 ženy 2

Erlend Sandem (Norsko)

NED TIL SOLEN (SE SLUNCE ZÁPADEM)

3 m, 2 ž (členové jedné rodiny - otec, matka, dva synové a přítelkyně jednoho z nich)

3 dějství, odehrává se v průběhu jednoho dne

Ráno v rodině Anderse a Hege. Kromě otce, matky a mladšího syna Daga je přítomen také starší Ole, který se předchozího večera vrátil po čtyřech letech domů. Spolu s ním přijela také jeho přítelkyně Anne. Pomalu se začínáme orientovat v rodinných vztazích. Hege je drogově závislá neurotička, která trpí nezájmem ze strany svých blízkých. Osmnáctiletý Dag se před několika lety pokusil o sebevraždu. Od té doby se pomalu upíjí a uzavírá se ve svém světě představovaném filmy, které tematizují brutální násilí. Anders rezignoval na svou práci, aby mohl být přes den doma a na ženu a syna dozírat. Oleho nenadálým příjezdem se pracně udržovaná rovnováha začíná bortit.

Ve druhém dějství se situace vyhrocuje. Ole dává Andersovi za vinu rozklad rodiny. Také na Daga se Ole pokouší působit výchovně. Dag ovšem bratra obviňuje ze zbabělého útěku a svůj stav přičítá Oleho odchodu z domova. Druhé dějství končí noční scénou, při které se Ole za přítomnosti všech ostatních vyznává z patologické nenávisti ke své matce. Dag coby bratrovo alterego doprovodí snůšku nadávek činem - zaútočí na matku rozbitou lahví a vážně ji zraní.

Třetí dějství je pokusem o smír, kterého se ovšem nepodaří dosáhnout. Aktuální stav věcí shrnuje otec v konstatování určeném nejstaršímu synovi: „Za 17 hodin jsi zvládl tohle: Zabít matku. Z mladšího bratra udělat vraha. A kvůli čemu?" Oleho závěrečný výkřik („Už to dál nevydržím!") glosuje Dag popisem podobné scény z filmu Quentina Tarantina Pravdivá romance.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz