Nebenan

Titul v originále: Nebenan

Autor: Daniel Kehlmann
Žánr: hra, drama
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 2

NEBENAN (Vedle sebe)

drama vycházející ze stejnojmenného filmu

"Nechci vědět nic o tvé ženě, která tě určitě opustila právem. Nechci vědět, jak se v té vaší díře máte. Nejsem tvůj kamarád - jsme tady, protože mi chceš něco říct."

Jednoho letního dne se v baru v módní čtvrti města setkávají Daniel, filmový herec, který je jak profesně, tak soukromě spokojený a úspěšný, a starší Bruno, věčně v „loterii štěstí“ přehlížený, dříve nadějný programátor, který skončil na help desku s platebními kartami. Oba žijí ve stejném domě, takřka „vedle sebe", ale v různých světech – první se přestěhoval do luxusního podkrovního loftu, druhý si už dlouho pronajímá dvoupokojový byt, který mu dříve patřil. Daniel si do lokálu odskočil „na jedno“ cestou na casting do Londýna a Bruno ho ironicky požádá o autogram - z neškodného rozhovoru se vyvine zákeřná hra na kočku a myš, v níž vyhřeznou na povrch staré konflikty mezi Východem a Západem, životní lži a také skrytá závist a zahořklost. Bruno dlouho oknem pozoruje Danielovy hlasité hádky s manželkou či konflikty s jejich aupairkou. A protože pracuje s platebními kartami, má přistup k třaskavým informacím, které během těchto pár minut zamíchají s Danielovým dosavadním životem. Bruno na tento okamžik dlouho čekal - a Daniel si musí postupně uvědomit, že je terčem pomsty, která dalece přesahuje jejich osobní setkání.

Napínavá komorní hra, která se soustředí na mikrokosmos hospody (kromě ústřední dvojice epizodní postavy barmanky, štamgasta, turistky, taxikáře) a konfrontaci dvou postav a zabývá se naléhavou otázkou naší doby: komu patří město - a co se stane s lidmi, když se životní prostor stane pouhým předmětem spekulace, na níž musí člověk mít prostředky? Zvyšující se sociální nerovnost, gentrifikace a vznik sterilních čtvrtí jsou způsobeny chybnou politikou, která vedla k privatizaci dříve státního bytového fondu. Bruno je jedním z mnoha, kteří už v této hře na Divoký západ vypadli z kola ven – a Daniel je jeho obětí, ačkoli též není bez viny…

Hra byla uvedena ve vídeňském Burgtheateru v říjnu 2022 a vychází z dříve uvedeného stejnojmenného filmu téhož autora.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz