Nattpromenad

Titul v originále:

Autor: Jonas Karlsson
Žánr: hra
Jazyk: švédština
Postavy: muži 1 ženy 1

Jonas Karlsson (Švédsko)

NATTPROMENAD (NOČNÍ PROCHÁZKA)

1 m, 1 ž

Ona se v noci probudí, protože se jí zdá zlý sen. Zdálo se jí, že ji chce opustit. Ji a děti. A když se probudí On, stojí v předsíni s taškou v ruce a chce odejít někam do noci. Tvrdí, že jde poslat dopis do redakce, že se jen potřebuje projít, že nemůže spát.

Ona je přesvědčená, že jí lže. Každá jeho odpověď ji utvrzuje v její pravdě. Že ji opouští. Ji a děti. Nakonec jí dá za pravdu, potvrdí její domněnky. Přizná se k nevěře na večírku před rokem. Jmenovala se Emma. Nebo to bylo minul týden. Spal s ní, nebo ne? Vždyť ji vlastně nezná. On nezná žádnou Emmu. Všechno je lež. On lže. Neustále lže. A ona se trápí.

Pak se On přizná, že ji sledoval minulý týden ve městě. Že žárlil na to, jak je jiným člověkem, když není s ním. Ona mu na oplátku dozná, že se na minulé konferenci seznámila s mužem, se kterým je jí dobře. Nespí s ním, protože je vdaná. Ale scházejí se, protože se ním cítí volná a on si jí váží. Umí krásně vyprávět, chodí s ní do galerie, nakupovat...On ji však viděl minulý týden, sledoval ji...byla přece sama, jen koukala na svět jinýma očima...

Takže co teď? On musí jít. Ona chápe. On odchází, aby se prošel okolo bloku, aby poslal dopis do redakce...

ON: Bylo to ve čtvrtek. Viděl jsem tě v NK. Chtěl jsem jít za tebou. Vypadala jsi tak vážně. Vůbec jsem tě nepoznával. Opravdu jsem za tebou chtěl jít. Ale ty ses dala do kroku. Tak jsem tě sledoval. Šel jsem za tebou Královskou zahradou. Párkrát mne napadlo, že bych se měl za tebou rozběhnout a zastavit tě, ale čím dýl jsem za tebou šel, tím to bylo těžší. Připadal jsem si skoro jako zločinec. Měl jsem dojem, že se každou chvilku otočíš a všimneš si mě. Zastavila ses před kostelem a četla sis ty informační cedule, zcela ponořená do svého světa. Hrozně těžko se mi věřilo, že tohle je ta žena, se kterou žiju. Ale bylo to současně dojemné. Neměla jsi na spěch. Občas to vypadalo, že mluvíš sama se sebou. Když si pak zašla do obchodu, vlezl jsem do metra a jel domů.

Potkala jsi někoho na té konferenci?

ONA: (zavrtí hlavou)

ON: Vyšla sis někam vůbec?

ONA: (zavrtí hlavou)

ON: Nebo jsi to jenom měla v plánu.

(Minimalistické přitakání)

ON: Já tu Emmu skutečně potkal....

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz