Na moři, zírám nahoru

Titul v originále: At Sea, Staring Up

Žánr: hra
Překladatel: Jan Tošovský
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 3

Finegan Kruckemeyer (Austrálie)

NA MOŘI, ZÍRÁM NAHORU (AT SEA, STARING UP)

přeložil Jan Tošovský

2 m, 3 ž

Mladý australský dramatik Finegan Kruckemeyer je především vypravěč s nevyčerpatelnou fantazií. Jeho postavy své příběhy zároveň vyprávějí i žijí, jejich životy se splétají a rozplétají a jejich vyprávění se nečekaně prolínají.

Angličan Noah žije v Bristolu, stará se o komunitní zahradu a truchlí pro svou italskou ženu, která zahynula při autonehodě. Australan Caleb trpí nočními můrami i živými sny a díky jednomu z nich přijde o práci, když ejakuluje ve výtahu… Přestěhuje se do Anglie, kde se ke svému překvapení setká se snovou dívkou Silvií, která v Austrálii “zavinila” jeho faux-pas. Stane se Noahovým sousedem a jeho zahradnickým “učněm”, ten však těžce nese Calebovo sblížení se Silvií.

Islanďanka Emma řečená Řekyně dojde k poznání, že je prokletá: oba její bratři zemřeli za dramatických okolností na moři v okamžiku, kdy se dívali právě na ni. Aby ušetřila smrti milovaného tatínka, rozhodne se dívka, že se už z moře nikdy nevrátí a stane se novodobým Bludným Holanďanem.

Němka Elise z Braunschweigu každou noc jezdí autem se svým malým synem Jakobem. Je to jediný způsob jak chlapečka s poškozeným mozkem uspat. Ale také způsob jak uniknout rozhodování mezi manželem a milencem, které oba velmi miluje. Silvie, která má schopnost objevovat se a zase mizet (je totiž zřejmě kouzelnice), do osudů všech čtyř postav nějakým způsobem zasáhne – a způsobí i jejich nečekaná setkání a nová poznání.

Hra měla premiéru v roce 2012 v Jute Theatre v australském Cairnsu. Kruckemeyerův magický realismus si však už získal pozornost mj. v Argentině a Německu. Česká premiéra - březen 2017 v pražském Národním divadle na Nové scéně.

Finegan Kruckemeyer, australský dramatik irského původu, ač teprve třicetiletý, má na svém kontě již 52 divadelních her, provozovaných na pěti kontinentech a k jeho četným oceněním patří nedávné získání stipendia Sidney Myer Creative Fellowship v hodnotě 160 000 dolarů. Ač jsou jeho hry psány především pro mladé publikum, díky fantazii dramatika, připomínající autory magického realismu, a zcela „necenzurovanému“ pohledu na lidskou povahu, uchvacují diváky napříč generacemi. Od roku 2004 žije Kruckemeyer v Hobartu ve státě Tasmánie, odkud spolupracuje s divadelními skupinami na celém světě.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz