Na koho to slovo padne

Titul v originále: Komámasszony, hol a stukker?

Autor: Gábor Görgey
Žánr: komedie, černá komedie
Překladatel: Peter Kováč
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 5

NA KOHO TO SLOVO PADNE (Komámassony, hol a stukker)

bláznivá komedie

Groteskní příběh pěti individuí uzavřených v jedné místnosti, ve společnosti jednoho revolveru – každého z nich zbraň láká, protože mu dává příležitost vládnout nad ostatními. Jde o pět zvláštních a směšných postav a každý má odlišnou představu o své moci.

Drsný mafián s drsnými způsoby, nacionalista v kroji s představou ráje ve své zemi, chudý vesničan se zápalem močového měchýře, aristokrat a intelektuál. Modelová pětice v modelových situacích vygradovaných ve své směšnosti až na hranici grotesky. Inteligentní humor autora v sobě nese několik úrovní a stává se výpovědí o našem krutém chování v kruté době kolem nás. Postavy tak roztáčejí nezastavitelný kolotoč gagů, při kterých nám i občas zamrzne úsměv na tváři.

Drsná komedie patří k nejoblíbenějším slovenským hrám (premiéra Astorka Korzo 1990, znovuobnovená 2003, ocenění Dosky '98 v kategorii Objav sezóny 1997/1998).

Gábor Görgey (1929) působil jako divadelní dramaturg či umělecký šéf Maďarské televize, roku 2002 se stal ministrem kulturního dědictví Maďarska. Je autorem několika her, lyriky i prózy - jeho hry jsou přeloženy do mnoha jazyků. Za svou spisovatelskou činnost získal řadu významných literárních ocenění, např. Cenu Józsefa Attilu či Cenu Tibora Déryho.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz