My Heart's a Suitcase

Titul v originále: My Heart's a Suitcase

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Clare McIntyre (Velká Británie)

MY HEART´S A SUITCASE (MÉ SRDCE JE ZAVAZADLO)

2 m, 4 ž

Hra se odehrává v bytě starého zanedbaného domu na pobřežní promenádě v britském Brightonu. Byt se nachází v prvním patře, je z něj výhled na moře - divadelní prostor je řešen kombinací dveří, oken a prostupných stěn. Hlavní protagonisté jsou dvě přítelkyně Chris a Hannah (okolo 30ti let), dále mladá dívka Tunis, Elliot (kolem 50ti let) a dvě nereálné postavy Luggage a Pest.

Hannah a Chris přijedou strávit volný víkend v bytě půjčeném od přítele Chris, chtějí se pobavit a odpočinout si od problémů. Byt je neobydlený, zanedbaný a prázdný a evokuje ozvěny minulosti, kdy byl, stejně jako celá oblast, obýván bohatými Brity. Ústřední postava Chris je žena velmi komplikovaná. Od začátku hry působí negativisticky, není s ničím spokojená, byt ani průběh víkendu se jí nelíbí a je evidentně nervově nevyrovnaná. Hannah působí jako její protějšek. Snáší a neutralizuje Chrisiny výpady, ale zároveň se snaží pomoci ji vyrovnat se s depresí a nespokojeností i za cenu sdělení nepříjemné pravdy.

Pro děj hry jsou klíčové rozhovory mezi přítelkyněmi, ve kterých autorka trefně odráží jak stav současné britské společnosti, tak všeobecné známé pocity a duševní stavy. Chris je inteligentní a vzdělaná, přesto nedokáže svůj život vést směrem, který by ji uspokojoval. Zároveň se zdá, že ani přesně neví, který směr by chtěla volit, a svou nespokojenost, jež místy přerůstá v nenávist, obrací proti ostatním i proti sobě. Je plná vnitřní zloby a vysvětluje svoji nesnášenlivost tím, že není schopná být šťastná, když se ve světě dějí neustále strašné věci. Odsuzuje bohaté a jejich život, zároveň však po takovém životě touží.

Hannah, která trpí roztroušenou sklerózou, je opakem Chris. Je se svým údělem smířená, s pokorou a radostí přijímá, co jí život přináší, a je velmi tolerantní. Děj vyhrocuje vstup mladé Tunis, manželky přítele Chris, který jim půjčil byt. Tunis je typický příklad krásné a bohaté ženy, která k majetku přišla díky sňatku, za což ji Chris tvrdě odsuzuje. Není zlá, ale i když má zdánlivě vše, co si může přát, není ani zcela šťastná. Tvrdí, že její muž na ni pro samé vydělávání peněz nemá čas, a ona tudíž nemá kdy a jak tyto peníze utratit. Chrisina nespokojenost se obrátí proti Tunis, která si dle jejího názoru to, co má, nezaslouží. Ve vypjaté scéně Chris na Tunis tvrdě zaútočí, nechá svoji hořkost a zlobu volně plynout a jasněji ukáže, že více než problémy světa a rozdíly mezi chudými a bohatými ji spíše trápí její vnitřní zmatek, nespokojenost a neuskutečnitelná touha svůj život změnit. Zajímavou roli má ve hře i bezdomovec Elliot, muž který náhle přišel o své bohatství i rodinu a není schopen se s tím vyrovnat. Ve hře vystupují i dvě nereálné postavy Luggage (břemeno) a Pest (protiva), které podtrhují některá témata a problémy. Luggage je ženská postava neurčitého věku a představuje pokoru a smíření se s osudem. Mladík Pest je pak jakýsi představitel Chrisina strachu, nevyrovnanosti a deprese.

Hra divákovi nabízí náhled na různé životních osudy, zaobírá se názory a životními postoji rozdílných lidí, jejich pojetí bohatství a chudoby a úspěchu i neúspěchu. Má rychlý spád a autorka velmi dobře vyjadřuje pocity frustrované a nespokojené mladé ženy. Ukazuje, že přes veškeré odhodlání užít si volna člověk neunikne svým pocitům a nevyřešeným problémům.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz