My Dinner With André

Titul v originále: My Dinner With André

Autor: André Gregory, Wallace Shawn
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

Wallace Shawn & Andre Gregory (Velká Británie)

MY DINNER WITH ANDRE (MÁ VEČEŘE S ANDREM)

2 m

Jak už sám název napovídá, celá hra se točí okolo jedné večeře Wallyho a Andreho, dvou aktivních postav newyorské divadelní scény. Wally hned na začátku hry prozradí, že se Andremu několik let úporně vyhýbal. A přestože v počátečním monologu vyjádří nechuť k dostavení se na večeři, oba muži si evidentně celý večer mají mnoho co říci. Zpočátku mluví prakticky jen Andre a Wally přikyvuje a podivuje se jeho příběhům - vypráví o svých zážitcích z Polska, kde společně s několika polskými herci objevovali sami sebe skrze improvizace a jiné divadelní techniky, či o malé komunitě lidí se zajímavou filosofií, která žila u skotské vesničky Findhorn. Tyto dva zážitky spolu s mnoha jinými ho velice ovlivnily a utvořily mu názor nejen na cíl divadla, ale také na pro něj důležité filosofické otázky.

Poté co Andre dovypráví příběh svých několika posledních let, Wally se s ním začne dělit o své názory na jeho vyprávění. Z monologu se náhle stane dialog. Oba dva protagonisté spolu zásadně nesouhlasí, a přestože jeden druhého nepřesvědčí o své pravdě, když se po několika hodinách zapálené konverzace rozhlédnou kolem sebe, zjistí, že jsou posledními hosty restaurace a oba odcházejí domů obohaceni debatou, jež spolu vedli.

Hra vznikla na popud Andre Gregoryho, který chtěl zaznamenat svůj život. Jeho dlouholetý přítel Wallace Shawn tehdy přišel s nápadem nenapsat obyčejnou biografii, ale raději hru ve formě konverzace dvou mužů, kteří by polemizovali o Andreho životě a jeho závěrech. Na základě tohoto textu byl v roce 1981 natočen stejnojmenný film, v němž hlavní protagonisty ztvárnili sami autoři.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz