Mother of Him

Titul v originále: Mother of Him

Autor: Evan Placey
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Evan Placey (Velká Británie)

MOTHER OF HIM (JEHO MATKA)

3 m, 3 ž, 1 chlapec (osm let)

Starší Matthew (17) je nahoře v pokoji a mladšímu Jasonovi (8) se nechce do školy, jeho matka, pětačtyřicetiletá Brenda, je však nekompromisní. Když nakonec otevře dveře na ulici, oslepí nás desítky blesků ze cvakajících fotoaparátů. Ústřední hrdinkou hry je právě Brenda – „jeho matka“ – matka sedmnáctiletého chlapce (na prahu dospělosti), který spolu s kamarádem znásilnil tři dívky. V klaustrofobickém sevřeném domě, z něhož se stává doslova pevnost, bunkr chránící před štvavým světem venku, se během chanukových svátků odehrává příběh o vyrovnávání se s nikdy nepochopenou vinou, příběh matky snažící se intenzivně přijít na to, kde udělala ve výchově chybu, a zároveň nezklamat v tak vypjaté situaci a udržet naprosto zdevastovanou rodinu, v níž se elementární vztahy otřásly v základech. Divák se bohužel nikdy nedozví, co Matthewa k jeho činu motivovalo, má však možnost sledovat pečlivě vystavené rodinné drama kulminující pod tlakem všudypřítomných médií – nejpůsobivější je kontrast mezi tím, co Brenda cítí, že by měla udělat na ochranu své rodiny, a tím, co jí Matthewův právník radí udělat pro vnější dojem.

Hra je napínavá, dobře vystavěná, inscenační výzvu představuje role osmiletého Jasona.

Jeho matka byla poprvé uvedena v divadle Courtyard 2. června 2010, režie Guy Retallack.

Evan Placey, dramatik a básník kanadského původu, který nyní žije v Británii, napsal Jeho matku jako svou první celovečerní hru, získal za ni cenu v národní dramatické soutěži Canada´s RBC pro autory do třiceti let, a britskou cenu pro nové hry King´s Cross. Dostala se i do užšího výběru na cenu Rod Hall Memorial. Po britském uvedení se chystá izraelská inscenace v telavivském divadle Beit Lessin a inscenace v Kanadě. Následovala hra pro dětské herce Banana Boys. Autor momentálně píše další text pro britské Královské národní divadlo. Ve spolupráci s divadelní společností Synergy připravuje hru pro mladé, která bude od podzimu 2011 objíždět britské školy a vězení. Píše rovněž třídílný seriál pro britskou televizi Channel 4. Na svém kontě má množství jednoaktovek a kratších her, uvedených často na edinburghském Fringe festivalu, v Británii i jinde po světě. Bakalkářský titul získal na McGill Universitě, magistra dokončil na londýnské Central School of Speech and Drama. Zúčastnil se programu Royal Court Theatre pro mladé dramatiky a i jiných programů podobného typu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz