Moth-Hour

Titul v originále: Moth-Hour

Autor: Jacqueline McCarrick
Žánr: komorní drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Jacqueline McCarrick(ová) (Velká Británie)

THE MOTH-HOUR (HODINA MŮR)

2 m, 4 ž

Komorní příběh z venkova o rodinných traumatech a neschopnosti osvobodit se. V centru dění stojí pětatřicátník Michael a jeho matka Connie, kteří spolu vedou vesnický obchod. Teprve postupem času se dozvídáme, jaké jsou jejich osudy: vztah mezi trochu neschopným synem a mírně tyranskou matkou, někdejší herečkou, jež nenaplnila své profesionální touhy, eskaluje, když se objevuje Martha, fatální žena z Michaelovy minulosti. Ukazuje se, že Connie nepřestala vzpomínat na svého dvanáct let mrtvého syna Eugena (příčina jeho smrti se odhaluje v závěru) a že před lety překazila vztah Marthy a Michaela. Nyní se Martha vrací z Ameriky, provází ji sice pověst prostitutky, ale díky setkání s Michaelem se ukazují i další věci - oba milenci kdysi měli kapelu a snili o hudební kariéře. Zatímco Martha za ní odjela, Michael zůstal připoután k matce a zcela vzdal svůj život. Znovu se do Marthy zamiluje, odhodlá se ke gestu osvobození, ale zůstává na půli cesty. Martha odjíždí do Ameriky, ale Michaelovi nechává letenku. Ten ji odkládá na dobu, kdy se definitivně rozhodne zmizet z rodného domu, což zřejmě nebude nikdy.

Postavení Michaela a Connie ve vesnici ilustrují též vztahy se sousedy, kteří v centrálním příběhu hrají spíše vedlejší roli. Metaforickou roli má rodina lišek, k níž se Michael citově připoutá a jejichž smrt v závěru (zastřelí je Connie) má sice zdánlivě iniciovat jeho odchod, ve skutečnosti se ukáže být zbytečným gestem. Metaforický je i název odkazující ke chvíli, kdy stmívání přechází v noc.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz