Morini Strad

Titul v originále: Morini Strad

Autor: Wiily Holtzman
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Willy Holtzman (USA)

MORINI STRAD (STRADIVÁRKY MORINI)

1 m, 1 ž

Brian se živí opravováním houslí. Sní o tom, že by housle vyráběl, ale chybí mu odhodlání učinit první krok. Ke svým stradivárkám ho pozve zestárlá houslová virtuózka Erika. Už jako dítě projevovala podivuhodné nadání, a tak se stalo, že zatímco jiné dívky si hrály s panenkami, ona již hrála na housle. Ve dvanácti letech už debutovala v Carnegie Hall.

Erika je sarkastická, chytře vtipná, ale zároveň je to rozmazlená koncertní hvězda a její slova se dokážou proměnit v jedovaté šípy, kterými střílí po všech v nejbližším okolí. Brian s Erikou během opravy poškozených houslí mají čas mluvit a proberou svá velká životní rozhodnutí. Erika např. odmítla šanci mít děti a plně se věnovala umění. Brian si zvolil jinou cestu - tak tak uživí svou rodinu, ale není nespokojený.

Stradivárky jsou Eričiným největším životním přítelem a než zemře, chce, aby o ně bylo dobře postaráno. Nabídne Brianovi, že pro ni může zprostředkovat prodej. Provize by mu bohatě stačila na to, aby splatil všechny resty a ještě mu zbylo. Erika ale prodej sabotuje, protože se jí nelíbí potenciální kupci, nakonec ze všeho sejde. Navíc Briana zle urazí, vytkne mu, že o ni jako osobu měl zájem pouze proto, že v ní viděl šanci dobře si vydělat. I Brian přejde k ostrým slovům a nařkne ji, že lásku vyměnila za umění a své city dala kusu dřeva.

Nedlouho poté Erika zkolabuje a odvezou ji do nemocnice. Brian za ní spěchá uprostřed noci, usmíří se. Oba vědí, že přichází konec. Erika najednou jakoby tuší, že něco není v pořádku, a pošle Briana do svého bytu, aby zkontroloval, že stradivárky jsou na svém místě, a jako důkaz přinesl šátek, který jí věnoval sám Toscanini. Šátek je na svém místě, ale housle zmizely. Brian Erice nepoví, že došlo ke krádeži, a Erika smířeně odchází ze světa s posledním přáním, aby stradivárky připadly nějaké mladé talentované houslistce, jakou kdysi byla ona sama. Housle už se nikdy nenajdou, ale Brian se utěšuje myšlenkou, že to vše byl poslední Eričin žert a že před svou smrtí housle sama poslala někam daleko, k rukám dalšího zázračného dítěte.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz