Moonlight Room

Titul v originále: Moonlight Room

Autor: Tristine Skyler
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Tristine Skylerová (USA)

THE MOONLIGHT ROOM (POKOJ MĚSÍČNÍHO SVITU)

3 m, 2 ž

Děj hry se odehrává v nemocniční čekárně. Šestnáctiletá Sal a stejně starý Joshua přivezli na ambulanci svého kamaráda, který se - jak se postupně ukazuje - předávkoval drogami. Do omezeného a přísně ohraničeného prostoru přichází i Salina matka paní Kellyová a otec předávkovaného kamaráda, pan Wells. Joshua, distributor drog a prodejce zbraní, v posledním dějství mizí, aby vyřídil důležitý, ale riskantní obchod - kamarád je sice zachráněn, ale Sal, která Josuhuu miluje, ztrácí poslední jistotu a citové pouto. Konec zůstává otevřený, víme, že Joshua se našel, nevíme však, jestli žije, nebo je mrtev.

Ústředním tématem hry ze současnosti je především osamělost -náctiletých, kteří jaksi automaticky přestávají věřit hodnotám svých rodičů. Salina matka ve výchově selhala - sama je rozvedená, nešťastná a na svou dceru přehnaně opatrná. Snaží se ji nespoutávat, ale v duchu sní o dobách, kdy na ní její dcera byla zcela odkázaná. Sal obdivuje Joshuovu volnost, ukáže se však, že ho jeho rodiče vyhodili z domu. Hranice, která vede mezi životem „počestným" a „rizikovým", je tu tak zpochybněna. Otec předávkovaného kamaráda říká: „...děti obviňují rodiče, rodiče obviňují školu a škola obviňuje ulici. A ulice - ta neobviňuje nikoho." Navíc se zde tematizuje současné trauma Spojených států - svět je po útocích z 11. září 2001 jiný.

Sociálně angažovaná hra nehledá odpovědi, pouze nabízí otázky, v tak klíčové situaci se vyostřují vzájemné vztahy, ale ke katarzi vlastně nedochází.

Tristine Skyler hrou The Moonlight Room debutovala, hra byla poprvé uvedena v režii Jeffa Cohena v roce 2004 v divadle Worth Street Theatre v New Yorku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz