Místo pro všechny

Titul v originále: Místo pro všechny

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 1

Michal Gulyáš

MÍSTO PRO VŠECHNY

3 m, 1 ž

Na jednom utajeném místě rozsáhlého smetiště ve velkém americkém městě se schází uprchlý vězeň Oto a pobuda Dalberg Preit. Oto, který ještě se dvěma kumpány vyloupil obchod, čeká na tomto místě na svůj podíl. Pobuda Preit chce zmizet, ale je zadržován Otem. Po dobu čekání se mezi dvěma rozdílnými muži vyvíjí zvláštní vztah, kdy si ujasňují podstatu své existence na světě. Když dorazí první Otův zcela zdrogovaný kumpán Henry, dozvídá se Oto, že třetí člen udělal podraz a utekl s penězi. Náhodně se do skupinky zaplete i pomatená Phynxová. Oto chce řešit situaci a Preit mu nabízí perpetuum mobile, které vymyslel. Oto mu příliš nevěří, ale nakonec mu poskytne poslední peníze k tomu, aby pobuda svůj vynález přihlásil. Když vyvádí Preita z utajeného místa, Henry si vpíchne smrtelnou dávku. Smrt Henryho Ota velmi raní. V místě smutku a odpadu si Oto začne plánovat život s Phynxovou. Ale absurdní nehoda zapříčiní, že Phynxová Ota zabije. V posledním obraze se objevuje úplně opilý Preit a přiznává se, že peníze propil a že je jen tím, co patří na smetiště. Je to jedno. Oto je mrtvý a naděje na takovém místě neexistuje. Lidské odpadky nezajímá bezmoc a bolest lidských odpadlíků.

Hra je zasazena do amerického prostředí, ale její myšlenka i osoby v ní vystupující jsou platné pro větší část konzumního světa.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz