Milk

Titul v originále:

Autor: Ross Dunsmore
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Ross Dunsmore (Velká Británie)

MILK (MLÉKO)

3 m, 3 ž

Herec Ross Dunsmore se vydal na dráhu dramatika a Milk, jeho první hru, v roce 2016 uvedlo edinburské divadlo Traverse. Podle jeho vlastních slov jde o text o potravě, ať už tělesné nebo duchovní. Hlad po lásce a porozumění s citem a pochopením vystihuje především v okamžicích, kdy se obojího nedostává a frustrace člověka dohání k zoufalství.

Autor svůj koncept představuje skrze tři generačně odlišné dvojice. Teenageři Steph a Ash ještě v podstatě nevědí, co chtějí. Ash je přitahován (v jistém okamžiku je ochoten jíst pouze hormony krmená kuřata, aby mu narostly svaly) i odpuzován Stephiným nově propuknutým nepokojným, agresivním ženstvím.

Mladý pár Danny a Nicole, který očekává prvního potomka, ovšem neukáže o moc víc zralosti. Nicole se úplně ztratí ve svém nenaplněném očekávání dokonalého souznění s nově narozeným dítětem. Nemůže kojit, ale odmítá dítě krmit umělým mlékem z láhve. Poněkud vykolejený z domácího napětí se její manžel Danny, Stephin učitel, nechá unést Stephiným sváděním a políbí ji. Steph si to nenechá pro sebe a Danny přijde o práci a o reputaci spolehlivého pedagoga.

Poslední dvojicí jsou třiadevadesátiletí Cyril a May. Žijí zcela sami v uzavřeném světě, který už nikoho jiného nezajímá, nikdo jiný už si nevzpomíná na ten krátký šťastný čas, kdy byli doma tři – než jejich synka přejelo auto. May není, přes veškerou snahu, schopná přijímat potravu, a tak umírá vyhladověním. Cyril podpálí dům, aby měl už navždycky pokoj, a jde se udat. Venku ale zmateného staříka potká Danny a přivede ho domů ke své zoufalé ženě a strádajícímu dítěti. Nicole má pro Cyrila pochopení a Cyril nakonec pro ni udělá to, co sama nedokáže, vezme její dítě do rukou, podá mu lahev a nechá ho pít.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz