Middle-aged White Guys

Titul v originále: Middle-aged White Guys

Autor: Jane Martin
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Jane Martin(ová) (USA)

MIDDLE-AGED WHITE GUYS (BÍLÍ MUŽI VE STŘEDNÍM VĚKU)

4 m, 3 ž

Tři bratři si slíbili, že se každých deset let setkají na místě, které se změnilo ve skládku. Teď tu stojí dva z nich, starosta města Roy a obchodník se zbraněmi Clem. Nepřetržitě zaměstnaný žoldák Moon setkání zase nestihne, poslal místo toho bílé růže, stejně jako před deseti lety, jenom tentokrát z Libérie. Setkání se koná na počest jedné ženy, která bratry spojuje. Jmenovala se R. V., spáchala sebevraždu a v dopise, který zanechala, si přála, aby se bratři každých deset let sešli. Moona milovala, Roye si vzala a s Clemem mu byla nevěrná.

Kdyby žila jejich matka, slavila by dnes narozeniny. A ke všemu je 4. července (Den nezávislosti). Roy nemá čas, dorazil převlečený za Abrahama Lincolna a spěchá zahájit slavnostní ohňostroj. Stopem sem přijede Royova žena Mona ve spodním prádle, v ruce pistoli. Má všeho dost, právě se dozvěděla o Royově nevěře a to byla poslední kapka. Chce od Roye odejít, odjet za Evelyn, Clemovou ženou, která od svého muže utekla do Arizony a žije tam spokojeně s Navahy. Ve chvíli, kdy Mona po vyděšeném Royovi zběsile pálí a pořád se nemůže trefit, vynoří se ze skládky Moon, v ruce samopal, a ochotně švagrové poradí, jak se zbraní zacházet. Pomůže jí bratra obrat o peněženku a klíčky od auta a Mona vyráží směr Arizona.

V oblaku dýmu se bratrům zjeví R. V., aby uvedla posla z nebes, Krále. Následující oblak dýmu je entrée pro Elvise. Vysvětlí bratrům, že byli vybráni, aby se za všechny bílé muže omluvili, jinak Bůh, který je velmi rozzlobený, pokryje zem chřipkou a všechny zahubí. Bratři mají za úkol vydat se nazí 600 mil do Washingtonu a říci své „Lituji". Třetí oblak dýmu přinese matku, která svým synům vynadá, že jí nerozprášili tam, kde chtěla, a naléhá, aby poselství přijali. Bratři postupně shazují oblečení a vyrážejí směr Washington.

Vtipná hra s přehlídkou několika amerických typů se v nadsázce vysmívá hodnotám americké společnosti a jejím idolům, ale i těm, kteří v této společnosti hledají příčiny světového zla.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz