Metěl

Titul v originále: Metěl

Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 7 ženy 4

Vasilij Vladimirovič Sigarev (Rusko)

METĚL (VÁNICE)

Hra ve dvou dějstvích na motivy stejnojmenné povídky A.S. Puškina

7 m, 4 ž

Romantický příběh o lásce a jejích překážkách, o osudu, který hlavní hrdinku Marii Gavrilovnu přísně zkouší, aby ji nakonec potěšil šťastným koncem. Autor povídku převedl s absolutním citem pro žánr a styl; komu jsou blízké příběhy červené knihovny (zde v historicky zárodečné podobě) nebo, přesněji, romány Anne Radcliffové, má zde k dispozici naprosto vhodný text.

První obraz se odehrávána plese, který pořádají rodiče Marie Gavrilovny. Ona čeká na svého milovaného, poručíka Vladimíra Nikolajeviče, kterému ale rodiče nepřejí. Protože není vítán, přijde tajně, a protože mu zbývají poslední tři dny dovolené, naléhá na Marii, aby se s ním dala tajně oddat a pak spolu utekli. Po náročné argumentaci se Marie dá přesvědčit a je domluven sňatek v kostele v odlehlé vsi.

Další dilema na pokraji nervového zhroucení Marie prožívá, když má tajně opustit rodný dům a postavit se tak vůli otce a matky. V kostele pak úzkostí ze svých činů téměř padá do mdlob a zatracuje lásku mezi mužem a ženou jako neštěstí, které činí lidi zoufalými. Poručík dlouho nepřichází. Vypjatost atmosféry stupňuje sněhová vánice, která zuří venku. Najednou se v kostele objeví voják a kněz je rychle oddá. Když si pohlédnou do tváře, Maria zjistí, že to není jej milenec. Hrůzou ztrácí vědomí a muž, který se stal předmětem záměny, mizí.

Po třech letech. Maria je opět v rodičovském domě a nikomu se nesvěřila se svým tajemstvím. Protože je ale vázána svatým slibem, nemůže se znovu provdat. O poručíku Vladimíru Nikolajeviči se rozneslo, že někde padl, předtím ale, že se snad zmátl na rozumu.

Ovšem nyní se Marie znovu zamiluje do mladého husarského plukovníka Burmina. Odmítá ale jeho dvoření, protože se bojí Božího hněvu. Burmin tedy s těžkým srdcem přijímá milostnou porážku. Ale ještě před odjezdem k pluku ji přijde navštívit a svěřuje se jí se svým tajemstvím - že vlastně ani on neměl právo jí dělat návrhy, protože je vlastně ženat. Vyjde najevo, že on byl tím ženichem, se kterým si tehdy v kostele za velké vánice dala slovo. Padnou si náručí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz