Men, Love and the Monkeyboy

Titul v originále: Men, Love and the Monkeyboy

Autor: Caleb Lewis
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Caleb Lewis (Austrálie)
MEN, LOVE AND MONKEYBOY (MUŽI, LÁSKA A OPIČÁK)
4 m , 2 ž

„Hra o mužích, ženách a primátech." - podtitul mnohé prozrazuje. Phillip, osmadvacetiletý vědec, se zabývá pozorováním chování goril. Je poměrně nesmělý, možná vážný a nemá žádnou známost. To nemůže přenést přes srdce jeho otec Robbo, který si myslí, že jeho syn je, nedej Bože, homosexuál, a proto mu pravidelně nosí porno časopisy a nenápadně pozoruje synovy reakce.
Je den Phillipových narozenin. Oslavenec dostane tričko Lady Killer a s kamarádem Rexem, švagrem Davem a Robbem vyrazí do hospody. Po čase se zde objeví osamocená dívka Chelsea a chlapi Phillipa donutí, aby jí šel koupit drink. Dívce se Phillip zřejmě líbí, protože k velkému Rexovu zklamání odmítne odvoz domů jeho autem, a odejde s Phillipem. Ten ji vezme ke gorilám a ukáže jí, na čem pracuje. Stráví spolu krásnou noc, která nemá nic společného se sexem.
Druhého dne se Phillip dozví, že Chelsea je prostitutka zaplacená jeho otcem jako dárek k narozeninám. Phillip je šokován a zklamán, Chelsea mu nevolá. Dívka ale kontaktuje jeho sestru a přesvědčí ji, aby jí dala Phillipovo číslo. Sama totiž věří, že by tento muž mohl změnit její život. Phillip a Chelsea se znovu sejdou, ale Phillip se z citlivého mladíka promění ve vulgárního násilníka, který s Chelsea zachází právě jako z prostitutkou, od které si může koupit sex. Rozejdou se ve zlém.
Zároveň s příběhem Phillipa a Chelsea sledujeme vztah mezi Rexem a Phillipovou sestrou Hayley. Ta je na rozdíl od svého manžela Davea velmi úspěšná v práci. Zato Dave, vyléčený alkoholik, dostal právě vyhazov. Navíc není schopen sexu, i když mezi chlapy se vytahuje vulgárními dobrodružstvími. Hayley si nedostatek sexu léčí s Rexem, který je tak trochu animální primitiv. V okamžiku, kdy se do Hayley zamiluje, se s ním Hayley rozejde. Dave se o jejich poměru ale stejně dozví, úplně ho to zlomí a ačkoli už léta pije jenom sodovku, opije se.
Hra vrcholí při Phillipově prezentaci svého výzkumu, kdy opilý Dave vleze do gorilího výběhu, protože se rozhodl přeprat nejsilnějšího opičáka. Phillip rázně zakročí a švagrovi zachrání život. Závěr je veskrze smířlivý, k čemuž přispívá také to, že Phillip dostane nabídku na stáž v Africe, tedy šanci na to, aby začal jinde a znova.
Autor klade (velmi zřetelnou, ale naštěstí ne výrazně doslovnou) paralelu mezi chování pozorovaných primátů a lidí. Jeho dialogy plynou vtipně a rychle, zdatně stříhá sled scén a proplétá příběhy všech postav.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz