Mathematics of the Heart

Titul v originále:

Autor: Kefi Chadwick
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Kefi Chadwick(ová) (Velká Británie)

MATHEMATICS OF THE HEART (MATEMATIKA SRDCE)

2 m, 2 ž

Dva bratři, kteří bývali údajně jako malí úplně stejní, nemohou být odlišnější. Suchý matematik, dvaačtyřicetiletý Paul, se zabývá modely počasí a jeho svět racionálně určuje neomylná věda. Proto ho zvlášť vykolejí, když se k němu opět nastěhuje jeho o tři roky mladší bratr Chancer, bohémský muzikant, neúspěšný v osobním životě i v profesi, ale s mimořádným kouzlem osobnosti. Paulova přítelkyně Emma čeká, když už konečně dostane nabídku k sňatku, a nepatrně žárlí na Paulovu doktorandku Zainab, kterou ale stejně nakonec „dostane“ Chancer.

Vypadá to jako běžná životní situace, ale je to křižovatka: bratrům nedávno umřel otec, Paul třídí jeho pozůstalost a nachází loďku určenou k domácímu sestavení, skrze niž de facto kulminují rodinné (a vztahové) problémy. Koho z bratrů měl otec raději? Kdo ji dokáže sestavit a vyplout? Komu náleží rozhodovat o tom, co se s otcovými věcmi stane? Nakonec ti dva možná tak úplně rozdílní nejsou, jenom se tytéž povahové rysy projevují naprosto jinak. Když Paul překoná svou nepraktičnost a loď skutečně dokončí, vypadá to na happy end – jenže Emma si k narozeninám nepřála bárku, ale zásnubní prsten… Nakonec Paula opouští. Zainab dostane zahraniční stipendium a Chancer přece jen možná vyjede na koncertní turné. Paul zůstává sám se svým vědeckým přístupem k životu – a neochotou se změnit…

Britská dramatička a scénáristka za tuto hru získala cenu za Nejlepší novou hru na festivalu v Brightonu v roce 2011 a také cenu Argus Angel za mimořádné umělecké dílo; text se hrál v londýnském divadle Theatre 503 v roce 2012. Její hry byly uvedeny v Edinburghu, Londýně, Walesu, Dublinu a na Novém Zélandu. Vyučuje na londýnské filmové akademii.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz