Match

Titul v originále: Match

Autor: Stephen Belber
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Stephen Belber (USA)

MATCH (ZÁPAS - DOUTNÁK)

2 m, 1 ž

Hra ze současnosti o dvou dějstvích. Děj se odehrává v bytě v New Yorku. Ve hře vystupují tři protagonisté. Tobi je stárnoucí bývalý slavný tanečník a choreograf, nyní učitel baletu, žijící v prostorném bytě v klidnější části Manhattanu. Manželé Lisa a Mike, věk kolem třicítky, žijí v Seattlu a do New Yorku přijíždějí navštívit Tobiho.

Hra začíná, když se Tobi snaží připravit pohoštění pro Lisu a Mika, kteří jej požádali o interview pro Lisinu disertační práci. Okázalý Tobi se snaží odpovídat na otázky týkající se jeho kariéry a společnosti tanečníků v době, kdy začínal být slavný. Otázky zpočátku klade Lisa, nicméně Mike se postupně do hovoru vkládá a jeho dotazy se stávají stále agresivnější a osobnější. Postupně vychází najevo, že Lisa i Mike disertační práci předstírají jako záminku k setkání s Tobim. Ve skutečnosti se snaží prokázat, že Tobi je pokrevním otcem Mikea. Mike je stále násilnější a naléhá na Tobiho, který měl mít kdysi s jeho matkou milostný vztah, aby si nechal udělat DNA test a přiznal se k nikdy neuznanému otcovství. Tobi odmítá jak test, tak možnost, že by mohl být otcem. V další scéně Mike násilím odebere Tobimu vzorek DNA z úst a odchází jej odevzdat do laboratoře. Lisa s jeho chováním nesouhlasí a zůstává s Tobim. Oba se při dalších scénách snaží zvládnout rozjitřené city. V jejich téměř intimním rozhovoru vychází najevo, že Tobi ví o tom, že je patrně Mikeovým otcem. V té době však měl před sebou slibnou začínající kariéru a vztahy v tehdejší společnosti tanečníků byly více než uvolněné a bez přílišné odpovědnosti. Lisa prozrazuje, že je jejich manželství již dlouho nešťastné, Mike byl pro stále větší agresivitu suspendován ze své práce u policie a Lisa doufala, že Mikeovi pomůže nalézt svého nikdy nepoznaného otce.

Ukončení hry je možná trošku předvídatelné. Toni se přizná k otcovství a smíří se s Mikem. Nicméně hra je velmi poutavá a plná komických dialogů a situací. Je též prošpikována hovory o sexu, vztazích a aférách a plná lidských citů, tužeb a zklamání. Hlavní postavou hry je působivý Tobi, od jeho hereckého výkonu se odvíjí úspěšnost hry.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz