Martha, Marina

Titul v originále: Martha, Marina

Autor: Ana-Maria Bamberger
Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: ženy 2

Ana-Maria Bamberger(ová) (Německo / Rumunsko)

MARTA & MARINA (MARTA, MARINA)

přeložil Michal Kotrouš

2 ž

hořká komedie

Marta sedí v přítmí svého pokoje a čeká na Marinu, svou dceru, jež jí obstarává ty nejnutnější věci. Stará žena má za sebou pohnutý život zdravotní sestry a podváděné manželky. Marta by na tom měla být líp – stala se z ní doktorka, vzala si svého kolegu a má dospělého syna.

Nicméně zdání klame. Ani Marina není ve vztahu ani v práci tak šťastná, jak by se předpokládalo, Marta to tuší, ačkoli je celou dobu ponořena do svého křesla a zdá se, že její bytí je ohraničeno jejím bytem. Naopak, její „empatické antény“ začnou tušit nebezpečí a Marta nechce dopustit, aby její dcera skončila jako ona, aby se uzavřela do stejných životních lží. Sžíravý sarkasmus, citlivý humor, hluboké porozumění a v překvapivých momentech i něha – Marta využije všechny své páky, aby zachránila Marinu z její tísnivé situace.

V této brilantní i jednoduché komedii se rozvíjí dynamický slovní souboj, pohled na každodennost a zároveň na lásku. Zejména ženy se ve hře najdou jako dcery, matky, nebo jako obojí. A mužům nezbyde nic jiného, než sedět, dobře se bavit a poznávat, jak obecné mají představy o ženském nitru.

Světová premiéra proběhla v Bukurešti v divadle Teatrum Mundi v říjnu 2004, německá premiéra v únoru 2008 v Theater im Roßstall v Germeringu.

Autorka (1966) pochází z Bukurešti, z německé menšiny, poté žila a studovala v Německu, USA, publikovala a pracovala v oblasti psychologie. Od roku 2003 píše divadelní hry – nejprve na tělo slavné rumunské herečce Olze Tudorache – tyto hry se setkaly s velkým ohlasem nejen v Rumunsku, ale např. i v Hamburku, Londýně, Paříži a vybídly autorku k napsání dalších her. Dle jednoho divadelního magazínu jde o „psychologicky subtilní hry s humorem i hloubkou, v nichž nalezneme kousavý sarkasmus vedle hluboké vážnosti“. Její hry byly uvedeny nejen v Rumunsku či Německu, ale i ve více jak patnácti dalších zemích (u nás Městská divadla pražská hra Portrét Donny T., prem. duben 2011).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz