Manuscript

Titul v originále: Manuscript

Autor: Paul Grellong
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Paul Grellong (USA)

MANUSCRIPT (RUKOPIS)

2 m, 1 ž

David (18 let) a Chris (19 let), přátelé, čekají v domě Davidových rodičů na Chrisovu novou přítelkyni Elizabeth. David je začínající spisovatel, který právě dokončil hrubou verzi své románové prvotiny. Krásná a přitažlivá Elizabeth (18 let), která se záhy dostaví, je rovněž spisovatelka. A na svůj věk velmi úspěšná: publikovala již v New York Times a tiskem jí vyšla i první kniha. David nešetří obdivem a lichotkami. V průběhu večera odchází Chris k Williamu Banksovi, uznávané umělecké autoritě, se kterým při opiových večírcích probírají své literární pokusy. Po odchodu Chrise vychází překvapivě najevo, že David a Elizabeth se velmi dobře znají. Celé jejich předchozí komplimenty byly pouhou hrou. Právě před rokem si totiž ctižádostivá Elizabeth přivlastnila Davidův článek, text upravila a publikovala jej pod vlastním jménem. David je plný nenávisti a výčitek, Elizabeth se snaží svůj čin hájit. Jejich vášnivá hádka však nečekaně končí náruživým polibkem. Vrací se Chris, je zamlklý a zdrcený. Williama Bankse našel mrtvého, zřejmě zemřel na předávkování. S sebou však Chris přináší téměř kompletní rukopis Banksova nového románu, který měl autor u sebe. Je to jediný exemplář. Trojice se radí, jak s ním naložit. Chris, který dílo „zachránil", navrhuje jej předat Banksovu agentovi, David souhlasí, ale Elizabeth má jiné řešení. Text, který je stejně nehotový, chce přepsat a opět - vydat pod vlastním jménem. Muži jsou v šoku, Elizabeth se je snaží přesvědčit, že to bude pro dobro věci. David náhle mění názor a přidává se k Elizabeth. Dokonce ji navede, aby okamžitě zavolala svému agentovi a doručila mu inkriminovaný rukopis jako hrubou verzi své druhé knihy. Elizabeth poslechne.

Další noc znovu všichni pohromadě čekají na vyjádření Elizabethiny agentury. Agent skutečně zavolá, dílo pochválí a přijme. Ale ke svému zděšení, se Elizabeth teprve nyní dozvídá, že celá událost s rukopisem, byla zinscenovaná hra. Žádný William Banks není a rukopis je právě dokončeným, a již autorsky chráněným, dílem Davidovým. Je jisté, že s její kariérou je konec. Snaží se ještě zoufalou situaci zachránit, slibuje, prosí, citově naléhá na Chrise, ale bez úspěchu. Zdařila se dokonalá, zničující msta za její bezcharakternost a sprosté jednání.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz