Mann ausser Haus

Titul v originále: Mann ausser Haus

Autor: Werner Buhss
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 1

Werner Buhss (Německo)

MANN AUSSER HAUS (MUŽ MIMO DŮM)

4 m, 1 ž

komedie

Dr. Schneidera, manažera obřího koncernu, unese do odlehlé chaty kdesi na vřesovišti vášnivý šachista Kunz a žádá výkupné. Kunz se ukáže být přátelským zločincem – amatérem a brzy dojde mezi pachatelem a obětí ke sblížení – aspoň na oko. Hrají totiž proti sobě z hlavy proslavenou mistrovskou šachovou partii.

Druhým dějištěm hry je vila dr. Schneidera, kde se jeho manželka o únosu a požadavcích v telefonátu ze vřesoviště dozvídá. Ovšem protože je u ní i její milenec, člen představenstva Schneiderova koncernu, byla by nejradši, kdyby jejího manžela únosce kvůli dědictví odstranil. O pomoc je opět telefonicky požádán další milenec, tentokrát bývalý – policista, jenž by mohl s celou záležitostí poradit.

Dějiště se pravidelně střídají, až dojde k nečekanému zlomu – Schneider svému únosci sdělí nečekanou novinu, totiž že jeho firma stojí před krachem a případ je zralý na hospodářskou policii. Navrhne proto Kunzovi, ať s ním a milencem manželky do špinavého obchodu naskočí, jinak nebude mít z ničeho žádnou provizi.

Nicméně konec je opět překvapivý – zkratovité jednání únosce, jenž neví, kudy dál, vede k tomu, že se Kunc sám zastřelí. Je tedy Schneider volný? Není. Je připoután želízky z trubce od topení, telefon daleko, Kunc několik metrů od něj mrtvý... A na opuštěné vřesoviště nejspíš někdo jen tak nezabloudí...

V politické komedii v duchu Daria Fo se střetávají individuální konflikty s náhodami a mašinérií velkých koncernů. Vznikl tak zábavný sarkastický text, groteska o sobeckém dravém kapitalismu, kde jde všem jen o peníze.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz