Mad World My Masters

Titul v originále: Mad World My Masters

Autor: Thomas Middleton
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 15 ženy 6

Thomas Middleton (Velká Británie)

A MAD WORLD MY MASTERS (SVĚT SE ZBLÁZNIL, PÁNOVÉ)

15 m, 6 ž

adaptace komedie

Autoři úpravy Sean Foley a Phil Porter podrobili Middletonovu jakobínskou komedii radikální omlazovací kúře. Děj transponovali do 50. let minulého století (módní bary v Soho, kde se zpívají dobové šlágry), podstatně zkrátili text a zmodernizovali jazyk – je sice archaizující, ale srozumitelný).

Název mnoho napovídá - jde o šílenství, které je společné 17. století, poválečné Anglii i dnešku. Světem vládnou peníze a sex, které si navzájem slouží jako prostředek k dosažení druhého. Úspěch slaví otrlí lháři a obratní intrikáni, slabší jsou zesměšněni a musí z kola ven.

Nadutý bohatý šlechtic Bountiful Peersucker má nerozvážného synovce Follywita, nekorunovaného krále nočního života, ale s prázdnými kapsami. Spolu se svými kumpány, pokaždé v jiném přestrojení, Follywit se strýcem sehraje řádku podvodných her, a postupně ho obírá o peníze. Druhá dějová linie se točí okolo krásné prostitutky Truly Kidmanové, kterou si Peersucker vydržuje. Truly vede čilý život a s výrazem dívky s přísnou morálkou si hledá bohatého nápadníka a zároveň pomáhá dát dohromady pana Brothela s paní Littledickovou, kteří nakonec dají průchod své vášni víceméně před zraky jejího žárlivého manžela.

Děj vrcholí na večírku Lorda Peersuckera. Follywit a jeho kumpáni se v převlečení za herce zmocní dalších Peersuckerových pokladů, jsou ovšem odhaleni a po zásluze potrestáni: Follywit si za ženu vezme Truly, krásnou nevinnou dívku, ze které se ale vyklube lehká holka, a Truly dostane muže s titulem, ale bez peněz (čímž se lordu Peersuckerovi dostane zadostiučinění za oba). Nikdo ale kvůli svému osudu nepláče a nehodlá se napravovat, bláznivý život může pokračovat dál.

První produkci předvedla Shakespearovská divadelní společnost ve Stratfordu ve Swan Theatre v červnu 2013 za doprovodu živé kapely.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz