Lyons

Titul v originále: Lyons

Autor: Nicky Silver
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Nicky Silver (USA)

THE LYONS (LYONSOVI)

3 m, 3 ž

Nicky Silver má už na kontě celou řadu úspěšně inscenovaných her, ale s Lyonsovými se konečně, v roce 2012, dostal na Broadway. Text nemá zvláštní zápletku a vlastně ani pořádný děj, ale způsob, jakým autor píše šťavnaté dialogy a jak proti sobě staví jednotlivé postavy je zárukou jevištního úspěchu.

Ve třech scénách autor vytvořil přesvědčivý portrét rozpadající se čtyřčlenné rodiny. Dlouhodobě napjaté vztahy dospějí k výbuchu emocí a postupnému vytahování dalších a dalších zakopaných tajemství v nemocnici, kde Ben, otec rodiny, umírá na rakovinu. U jeho postele drží stráž jeho žena Rita a z katalogu vybírá nový nábytek do obýváku, protože Ben byl vždycky proti výměně a teď bude mít konečně volnou ruku. Ben tváří v tvář smrti ztratil zábrany a nešetří ostrými, značně vulgárními komentáři. K lůžku pacienta Rita povolá i jejich dospělé děti, Curtise a Lisu, a oznámí jim, že otcova smrt je očekávána každým okamžikem. Postupně vychází najevo, že obě děti jsou životní ztroskotanci, Lisa je svobodná matka a vyléčená alkoholička, kterou opustil muž, ale ona po něm stále touží. Curtis prozradí, že ji David bil. Lisa, zdracená zradou svého bratra, na chvíli opustí pokoj a když se vrátí, je na ní vidět, že pila. Curtise je zavrženec, otec ho úplně zatratil kvůli jeho homosexuální orientaci. Rita přizná, že manželovo chování vůči synovi ji v jednom okamžiku vedlo až k pořízení zbraně a plánování vraždy. Aby toho nebylo málo, Lisa se pomstí Curtisovi a všem sdělí jeho tajemství, že Curtisovi partneři byli a jsou pouze imaginární. Teď už několik let žije s neexistujícím Peterem.

Všichni všechny cíleně zraňují a zároveň u nich jako základní instinkt funguje potřeba vyhrabat se ze špíny a najít si spřízněnou duši. V rodině ale už takovou útěchu nenaleznou. Celá scéna je výjimečně bouřlivá, svěle graduje a nechybí jí sarkastický černý humor.

Druhá scéna změní náladu. Pozornost se přenese na dosud vcelku sympatickou postavu homosexuálního syna. Dobře vypadající realitní agent Brian ukazuje Curtisovi byt volný ke koupi. Curtis zmíní, že je spisovatel a Brian zase, že původně chtěl být hercem. Curtis utrousí, že by se mohl zeptat svého agenta, jestli by nezkusil Brianovi sehnat nějaké kontakty. Brian vypadne z role profesionála a zaútočí na Curtise, že zdvořilým slibem pomoci sleduje svůj prospěch, nejspíš slevu na nemovitosti. Curtis přejde do protiútoku a nevybíravě zaútočí na Brianův osobní život. Brian si vymýšlí, že žije s přítelkyní. Curtis mu ale vmete do tváře, že ho dobře zná, vidí mu do oken a ví, že včera měl sex s jistým mužem. Brian je totiž realnou předlohou Petera, Curtisova vyfantazírovaního přítele. Na schůzku nepřišel kvůli bytu, ale aby Briana konfrontoval. Životem frustrovaný a Curtisem ponížený Brian Curtise brutálně zbije a uteče. Během této scény Curtis dostane zprávu, že otec zemřel.

Ve třetí scéně je Curtis v nemocnici, v péči téže zdravotní sestry, která se starala o jeho otce. K otci byla milá, Curtise ale nešetří, nutí ho jíst, co mu nechutná, a nevybíravě ho peskuje. Pacient se nevzdává a bojuje. K jeho lůžku přijdou sestra i matka. Rita dětem oznámí, že se svým milencem (sociálním pracovníkem, ketrý dozírá na Lisu) odjíždí žít někam do tepla. O jeho lásce si nedělá iluze a ví, že udržet si ho ji bude stát hromadu peněz. Curtisovi tedy sdělí, že tímto ho přestává vydržovat. Lisa, která o finanční podpoře bratra nevěděla a sama jako matka samoživitelka výrazně strádá, se od bratra zcela odvrátí. Odchází za svou novou lovestory s umírajícím pacientem, kterého jí minule vyhlídla matka. Rita si konečně jde žít svůj vlastní život. Curtis zůstává zcela sám. Vzdává se osudu a obrací se k jediné osobě, která mu zbyla, kajícně prosí sestru aspoň o trochu laskavosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz