Lučše! (antidrama)

Titul v originále: Lučše! (antidrama)

Autor: Jekatěrina Narili
Žánr: hra
Jazyk: ruština

Jekatěrina Narili (Rusko)

LUČŠE! (LÉPE! (antidrama))

Hra je rozdělena do osmi epizod, v nichž vystupují odlišné postavy. Až v posledních obrazech se všichni setkají. První část má název „Jmenuji se Štěstí". Mužská postava, která se jmenuje Úplně poslední romantik, jede autem a pod kola mu skočí dívka. Představí se mu jako zosobnění štěstí. A zjevila se právě jemu, protože Úplně poslední romantik je na tom opravdu špatně (přišel o ženu, dítě, o všechno a k tomu ho bolí zub) a ona pomáhá jen těm nejbídnějším. Chová se k němu přítulně, skoro až vyzývavě, on se brání jakémukoli kontaktu natož sexu. Stále samozřejmě nevěří tomu, že je dívka opravdové štěstí, takže se z ní snaží dostat, kdo opravdu je. Nakonec zkusí i nátlak prostřednictvím pistole, vyhrožuje jí, že se zastřelí, když mu neřekne, kdo je.

Na začátku druhé části pojmenované „Unavené Štěstí si nelze udržet" to vypadá, jako by Úplně poslední romantik začal dívce věřit, ale nakonec se jí stále vysmívá a nedůvěřuje. Štěstí je nešťastná, protože tak je to vždycky a ona nemůže nikomu pomoct. Díky ní se může mít Romantik krásně, ale nesmí o ní s nikým promluvit. Protože ji ovšem nedůvěřuje, zradí ji s prvním koho potká. Štěstí mu musí zmizet, ač ji samotnou to velmi mrzí. Najednou se bez ní Romantik nechce obejít, ale ona musí odejít.

Další epizoda má název „Osobní svátek Iriny V". Irina oslavuje a potká Dívku, která spí pouze se ženami a touží si koupit dítě. Protože je Irina velmi nespokojená ve společnosti, v níž žije, kde se prostě nudí, láká ji zkusit lesbickou lásku. Vyspí se s Dívkou.

Čtvrtá část je pojmenovaná „Ještě jednou o fotbale". Irina se chce druhý den Dívky zbavit. Takže se pohádají a jedna napadá druhou, Irina se chce vrátit do svého normálního života, včera byl svátek, tak ho jen na chvíli opustila. Do toho přichází Irinin bývalý manžel Koka, uráží Irinu. Nabízí jim společný sex. Hádají se, Koka popisuje, jak ho mučila svojí tvrdohlavostí, jak ho chtěla tvarovat, odmítala mít dítě a šla za svou kariérou. Dívka kategoricky odmítá další návrh na společný sex, když byla mladší znásilnili ji fotbalisti a poničili vaječník, to je také důvod, proč nemůže mít děti a chce si nějaké koupit. Koka nakonec odchází, chce se vyhnout řešení ženských problémů, nechává tu klíč od bytu.

Části „Tam, kde je nebe" a „Tam, kde je země" je smutným příběhem dvou sourozenců, kteří o svém příbuzenském vztahu nevědí a vyspí se spolu. Gaňa a jeho sestra, když tento fakt zjistí, chtějí spáchat sebevraždu.

V předposlední části nazvané „Anketní data" vystupují všechny postavy a každá z nich vyřkne svůj největší problém. Genova sestra se bojí pronásledování vojáků, protože její bratr měl narukovat. Dívka-Štěstí má strach o svého „lepšího" muže, kterým byl Úplně poslední romantik. Dívka mluví o svém dítěti, které čeká Irina V. Geňu tíží myšlenkami na milovanou sestru a Úplně poslednímu romantikovi se stýká po jeho Štěstí. A najednou je Štěstí před ním spolu s Dívkou, Irinou V a dítětem na trávníku. Štěstí se k němu nezná, i když ji všichni přesvědčují o opaku. Štěstí se cítí provinile, protože se zamilovala a byla ochotna vykašlat se na celý svět a jít jen za Romantikem.

V závěrečné epizodě, která je pojmenovaná „Na plný plyn", opět vystupují všichni. Geňa se stále bojí pronásledování vojáků a podezřívá Romantika, že k nim patří. Ale Geňovi obavy se rozptýlí, když vidí jeho snahu přiblížit se Štěstí, které ho stále „nepoznává". Všichni se Romantikovi ke Štěstí snaží pomoct. Až je vyruší skutečná vojenská hlídka, kterou zahlédne Irina V. Všichni naskáčou do Romantikova auta a odjíždějí. V autě pokračuje sebetrýznivé obvinování Štěstí. Jejich auto mizí. A přijíždí mladík, který si v autě povídá sám pro sebe: naprosto nejvíc ze všeho se bojí „normálního dospělého života". Právě to považuje za největší peklo, jaké se dá v životě zažít.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz