Love Love Love

Titul v originále: Love Love Love

Autor: Mike Bartlett
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Mike Bartlett (Velká Británie)

LOVE, LOVE, LOVE

3 m, 2 ž

Hra z roku 2010, která vznikla v dílně proslulého souboru Paines Plough a divadla v Plymouthu, si již stačila získat značný kritický ohlas. Hra ve třech obrazech, situovaných do let 1968, 1990 a 2011, sleduje osudy příslušníků jedné rodiny.

1968 – Kenneth, dítě z dělnické rodiny, studuje díky stipendiu na Oxfordu. Prázdniny namísto u rodičů však raději tráví u staršího bratra Henryho, který pracuje v Londýně. Henry se marně pokouší bratra vystrnadit ze svého bytu, když očekává první návštěvu dívky, se kterou se nedávno seznámil. Ukáže se, že Sandra je taky na Oxfordu a s Kenem ji spojuje nejen obdiv k Beatles. Henryho obavy, že Kenneth mu poleze do zelí, byly naprosto opodstatněné.

1990 – Rose, dcera Kennetha a Sandry, slaví jednak závěrečný koncert svého houslového kursu, na který se její rodiče dostavili pozdě, ale i šestnácté narozeniny. Celá oslava se však brzy zvrtne v nekonečnou hádku mezi rodiči, přiživovanou alkoholem, jíž obě děti, Rose a Jamie, jen bezmocně přihlížejí. Večírek vyvrcholí oboustranným přiznáním k nevěře a Sandřiným návrhem na rozvod.

2011 – Do Kennethova venkovského domu svolá Rose rodinný summit, na němž hodlá s oběma (dnes už dávno rozvedenými) rodiči něco důležitého probrat. Rose před nimi prohlásí, že si zkazila život, a že za to můžou oni. Podporovali ji totiž v jejích nepraktických zájmech a nereálných očekáváních, díky čemuž má dnes univerzitní diplom, který je jí k ničemu, a topí se v dluzích. Své konsternované rodiče požádá, aby jí to vynahradili tím, že jí koupí dům. Kenneth se Sandrou – ač v rozhovoru mezi sebou připustí, že by si to dovolit mohli – její požadavek odmítnou. Oni sami celý život dřeli, mají tedy teď právo si užívat. Kenneth je už opět volný a Sandřinu manželovi se jeho alkoholismus začíná stávat osudným… Je zřejmé, že mezi těmito pečlivě udržovanými šedesátníky znovu přeskočila jiskra. Zklamaná Rose jde zpátky na vlak, zatímco v hale domu její rodiče tančí na All You Need Is Love!

Bartlettova hra v mistrné a zábavné zkratce zachycuje posuny v rodinné a peněžní morálce od dob poválečné šetrnosti a úctě ke vzdělání, přes báječná 60. léta tzv. baby-boomers až k frustrovanému konzumentství dneška a zítřka.

V Royal Court Theatre se hra s velkým úspěchem hrála od dubna 2012.

Hra se právě překládá.

http://www.royalcourttheatre.com/whats-on/love-love-love

Recenze:

http://www.guardian.co.uk/stage/2012/may/04/love-love-love-review

http://www.telegraph.co.uk/culture/theatre/theatre-reviews/9246676/Love-Love-Love-Royal-Court-review.html

http://www.ft.com/cms/s/2/a45debae-9842-11e1-8617-00144feabdc0.html#axzz1uIQxB94q

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz