Like a Fishbone

Titul v originále: Like a Fishbone

Autor: Anthony Weigh
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Anthony Weigh (Velká Británie)

LIKE A FISHBONE (JAKO KOST V KRKU)

3 ž

Like a Fishbone je angažovaná hra, která do svého zorného pole zabírá hned několik vážných témat: úlohu a cíle architektury, její společenskou zodpovědnost, víru v Boha, správnou cestu k mateřství. Tato témata vyplynou na povrch z interakce pouhých tří postav (čtvrtou je přízrak mrtvého dítěte, které se na scéně objeví až v samém závěru) pojmenovaných jako Architektka, Matka a Praktikantka.

Architektka pracuje na konceptu památníku nedávné tragické události, při které se obětí šíleného vraha stala skupina nevinných dětí. Navrhuje konzervovat celou lokalitu, tedy školu a okolí, a nechat vše přesně tak, jak to vypadalo bezprostředně po činu.

Architektku navštíví Matka, neznámá žena. Ukáže, její dcera byla mezi oběťmi. Matka tvrdí, že ji její mrtvá dcera navštěvuje každou noc a tvrdí, že si takový památník nepřeje. Architektka se snaží Matku vyslechnout, ale nemůže, ani nechce pro ni nic udělat, protože závěrečné rozhodnutí nakonec není v jejích rukou. Projekt vzniká na přání, blíže neurčených, „podílových vlastníků“.

Druhému setkání Architektky a Matky je přítomna i Praktikantka. Architektka se právě chystá na prezentaci modelu svého návrhu a Matka se jí v tom snaží zabránit. Promlouvá k Architektce jménem své náboženské obce. Chce, aby jim navrhla pomník či sochu, něco, co jim vrátí víru, že i v té hrůzné události byl nějaký Boží úmysl. Říká, že nechtějí památník, který prostě konstatuje smutná fakta o hromadné vraždě, a zástupy lidí, co se přijdou napást na jejich neštěstí. Matka pak zpochybní důvěryhodnost Architektky, která je rozvedená a její syn žije s manželem. Odmítá přijmout argument, že takto to bylo praktičtější, protože u nich doma vydělává žena víc a také dává víc času svému povolání.

Zdá se, že slova nepomůžou, a tak Matka přejde k akci. Sebere model a odmítá ho vydat, až dojde mezi ženami k potyčce. Model se částečně poškodí, čekající taxikáři ztratí trpělivost a odjedou a Architektka nakonec na prezentaci nedorazí. Ale není to jenom kvůli těmto objektivním nesnázím, ale protože na ni nakonec Matčino naléhání a její odhodlanost přes veškerou nelogičnost a přehánění zapůsobily.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz