Liebe ist nur eine Möglichkeit

Titul v originále: Liebe ist nur eine Möglichkeit

Autor: Christoph Nussbaumeder
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 8 ženy 5

Christoph Nussbaumeder (Německo)

LIEBE IST NUR EINE MÖGLICHKEIT (LÁSKA JE JEN JEDNA MOŽNOST)

3 m, 5 ž

Lidová hra o pěti aktech

Hra je důsledně formálně inspirována tzv. lidovým divadlem, tedy divadelním žánrem o pěti aktech „o lidu a pro lid", které bylo kdysi určeno pro střední a nižší společenské vrstvy, s jednoduchými až primitivními zápletkami, důrazem na sentiment a především zábavu širokého publika, také s využitím zpěvu a tance a lidové mluvy. Hrdinové byli většinou komičtí až směšní, problémy se v tomto lidovém žánru řeší smírně, zdůrazněna je „moudrost lidu".

Autor ovšem do této formy sarkasticky vtěsnal aktuální obsah - v nejmenovaném bavorském provinčním městečku, kde vládnou strnulé společenské normy, předsudky, závist a pomluvy tak, jak je známe z každého maloměsta, umístil postavu osamělého nevzdělaného analfabeta Bernharda, jenž si naivně objedná přes katalog dívku z Filipín, kterou se posléze rozhodne pojmout za manželku. Maloměsto je rázem vzhůru nohama, mladá Filipínka se stává terčem xenofobních a sexuálních narážek. Místní štamgasti řeší v baru nový problém, v tomto centru všeho dění se poodhalují skryté komplexy sexuálního i sociálního rázu, řeči se točí okolo pití piva a primitivních vtipů na účet manželek. Filipínka Graziella musí čelit sexuálním útokům a urážkám a je stále nešťastnější, Bernhard, sprostý a neurvalý viník a zároveň naivní oběť, končí ve vězení (v opilé žárlivosti zabije nechtěně přítele lahví od piva), Graziella se vrací na Filipíny.

Oplzlé písně opilců doplňují po vzoru lidového divadla text a stávají se zrcadlem maloměstských mravů, které se zdají i po dvou stech letech od éry popularity lidového divadla nezměněny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz