Lichtscheu

Titul v originále: Lichtscheu

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

Stefan Lack (Rakousko)

LICHTSCHEU (SVĚTLOPLACHOST)

2 m, 2 ž

Jan a Magda jsou mladý manželský pár s nejlepšími předpoklady ke kariéře - ona je ambiciózní vědkyně, on snaživý univerzitní profesor uznávaný jako znalec genetické problematiky. Magda pracuje na vývoji terapie látkové výměny svého syna, který trpí poruchou vylučování porfynů, doprovázenou bolestivou reakcí pokožky na světlo. Manžel se však nesmí o těchto pokusech nic dozvědět, poněvadž se cítí být vůdčí osobností etické komise a překročení určitých hranic vědeckého výzkumu je pro něj nepřípustné. Dost na tom, že Magda kdysi pracovala pro velký farmaceutický koncern. Při jednom setkání Jana s Antonem, zástupcem tohoto koncernu, vypluje na povrch pravda o Magdiných výzkumech a pokusech, nicméně Anton o nich neví nic určitého - jsou tedy obestřeny jistou dávkou tajemství. Magda nemůže důvěřovat ani svému šéfovi Emilovi, který je zároveň Janovým kamarádem, ale její výzkum podporuje, dokonce ani své vlastní matce, která se o dítě, jež se téměř neukazuje na světle, většinu času stará a vidí v něm budoucího hrdinu. Nevyhnutelná tvrdá konfrontace se stává náročnou zkouškou manželského soužití. Zůstane Jan věrný svým přísným etickým principům, nebo se postaví na stranu své ženy?

Hra klade etické otázky - nakolik je ospravedlnitelné využívat genetické inženýrství k zásahům do lidské přirozenosti? Co se stane, když se v rodině střetnou vědecké a osobní zájmy? Genetický výzkum se zde stává morálním dilematem všech postav.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz