Last Laugh

Titul v originále: Warai No Daigaku

Autor: Koki Mitani
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

Koki Mitani (Japonsko)

LAST LAUGH (POSLEDNÍ SMÍCH / KDO SE SMĚJE NAPOSLED)

2 m

Hra se odehrává roku 1940 v Japonsku, vládne tedy předválečná nálada. Obsazení velice komorní, jen dva muži (50 a 30 let). Cenzor a dvorní autor městského divadla. Vlastně jde o sérii schůzek. Cenzor je na toto místo nově dosazený. Má v úmyslu nedovolit produkci žádné komedie, protože japonský národ se podle něho nemá právo v tento okamžik smát. Proto klade autorovi nesplnitelné podmínky. Ale autor nejen že připomínky obdivuhodnou rychlostí plní, ale daří se mu v průběhu přepisování ještě zlepšovat text, takže nakonec dospěje k fantastické komedii. Sám cenzor uzná, že prohrál. Nebýt toho, že autor odchází do armády, hra by se nakonec hrála.

Vtipný napínavý a úsporně napsaný text, navzdory tomu, že hra má velice literární základ (neustále se vlastně dva muži baví o literatuře, o hře samotné). Jde vlastně o divadlo na divadle. Zajímavý je moment, kdy zjistíme, že autora jeho vlastní herci bijí za to, že se vůči cenzorovi dopouští ústupků. Považují to za změkčilé a nehodné muže. Ale dramatik má jinou strategii - je autorem, který v pravém smyslu slova bojuje svým perem. Nemá jinou hrdost než hrdost autora. Dokonce není hrdý ani na svou zemi, ani na svůj národ. Není odpovědný japonskému císaři, ale divákovi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz