Last Days of Madalyn Murray O´Hair, in Exile

Titul v originále: Last Days of Madalyn Murray O´Hair, in Exile

Autor: David Foley
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

David Foley (Kanada)
THE LAST DAYS OF MADALYN MURRAY O´HAIR, IN EXILE (POSLEDNÍ DNY MADALYN MURRAY O´HAIR V EXILU)
5 m, 2 ž

komedie

V roce 1995 zmizela ze Spojených států dobře známá atheistka a aktivistka Madalyn Murray O´Hair se svým synem a vnučkou a pravděpodobně, shodou okolností, i s 600000 dolary, které získala z neziskových organizací.
Foleyho hra, kterou by snad bylo možné označit za černou komedii, vypráví smyšlený příběh o dalších osudech a podivné smrti pohřešované Madalyn. Madalyn se svou vnučkou, ve hře nazvanou Rita, a svým synem Mortem, Ritiným strýcem, dostává na ostrov v jižním Pacifiku, kde se seznamuje s domorodcem Omolu a jeho synem Hankem. Doposud chladná, zjevně cituprázdná Rita se sbližuje s Hankem.
Paradoxně musí na tomto odlehlém místě přesvědčená atheistka Madalyn bojovat za své názory úporněji než by bývala čekala. Příčinou je jednak duch, který se jí zjevuje a nedopřává klidný spánek, jednak druhý syn Jim, křesťanský duchovní, který se tu náhle zjevuje po dvaceti letech odloučení. Jima v zoufalství, kdy si s matkou nevěděl rady, zavolal Mort. Rozhovor Jima a Madalyn vyvrcholí prudkou hádkou, při které Jim matku málem zabije. Ale ne docela...
Smrt čeká na Madalyn v podobě Omolua a domorodců, kteří ji pozvou na svou rituální slavnost, kde ji obřadně zabijí a pozřou. Tímto pompézním aktem se zarytá atheistka stává navždy jejich bohyní.
Tato sarkastická komedie byla uvedena v newyorském Lowes Theatre v únoru 2003.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz