Laskavost

Titul v originále: Kindness

Autor: Adam Rapp
Žánr: hra
Překladatel: Jiří Fisher
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Adam Rapp (USA)

LASKAVOST (KINDNESS)

z angličtiny přeložil Jiří Fisher

2 m, 2 ž

psychothiller

Maryanne (47), bojující s fatální chorobou, a její nezletilý syn Dennis opustili Illinois a neutěšené rodinné poměry a ubytovali se v „klidném“ manhattanském hotelu. Maryanne si chce splnit sen a jít na populární muzikál o lásce mezi bohémy (Rent?), ale Dennise to nezajímá, a tak Maryanne nabídne lístek sympatickému černošskému taxikáři.

Než se oba z divadla vrátí, Dennise v hotelovém pokoji navštíví tajemná Frances (28). Mladá žena s teenagerem koketuje a provokuje ho. Dennise pocity, jimiž je v souvislosti s matčinou chorobou denně zavalován, frustrují a matou. Francis jeho stížnosti pochopí tak, že chlapec matku nenávidí, a začne ho navádět k násilnému řešení jeho situace. Její chování je stále asociálnější a podivnější. Když se Maryanne se svým novým přítelem vrátí z divadla, Frances se vytratí. Maryanne přepadne těžká nevolnost, takže Dennis musí před Hermanem s pravdou o matčině stavu ven – Maryanne již nezbývá ani měsíc života. Herman odběhne na chodbu pro kolu, která by mohla Maryanne na chvíli pomoci, a vrátí se zděšený: o patro níž totiž právě objevili mrtvolu. Dennis a divák s ním pochopí, že pachatelkou vraždy byla Frances. Dennis zůstává s trpící matkou, uspávanou prášky, sám a v ruce drží potenciálně vražedné kladivo.

Premiéra komorního psychologického thrilleru se konala v říjnu 2008 v nastudování newyorského souboru Playwrights Horizons.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz