Lady From Havana

Titul v originále: Lady From Havana

Autor: Luis Santeiro
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 3

Luis Santeiro (USA)

LADY FROM HAVANA (DÁMA Z HAVANY)

3 ž

Mama Beba, starší elegantní Kubánka přijíždí konečně z Havany, kde zanechala Fidela, ke své dceři exulantce Maritě do Miami. S ní přilétla i její pomocnice (za starého režimu by se řeklo služka, Zoila. Vztahy mezi třemi ženami se vyvíjejí složitě, kromě běžných generačních antagonismů a charakterových rozdílů je ve hře i konfrontace obou dam, zocelených bojem o přežití v Castrově režimu, se zcela jinými podmínkami a požadavky „rozvinutého kapitalismu“. Mama Beba, někdejší královna havanského černého trhu, se však nehodlá vzdát své podnikavosti ani v Americe a není pochyb, že i zde bude ovlivňovat osudy lidí ve svém okolí.

Druhé dějství se odehrává o více než deset let později na poněkud netradičním místě. V salonu pohřebního ústavu se u Maminy rakve scházejí její vrstevnice-exulantky (hrají je tytéž herečky, které hrály postavy první části). Jejich truchlení, prokládané drby (jejichž prostřednictvím se dozvíme, jak se vyvíjely osudy, načrtnuté v prvním dějství) a odskoky k televizi, kde právě dávají jejich oblíbenou telenovelu, označil jeden z recenzentů za jednu z nejzábavnějších pohřebních scén, které byly kdy napsány. Zkušenosti kubánských emigrantek s existencí v USA nemají navíc daleko k pocitům mnohých seniorů u nás po dvaceti letech života v kapitalismu. ¨

Hra měla premiéru v INTAR Hispanic American Arts Center v New Yorku v roce 1990.

Luis Santeiro (nar.1947 v Havaně) je dramatik, skladatel a televizní scénárista (za své scénáře k mnoha episodám dětské série Sesame Street získal několik cen Emmy).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz