La Turista

Titul v originále: La Turista

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 1

Sam Shepard (USA)

LA TURISTA

6 m, 1 ž

Děj je rozdělen do dvou jednání. První se odehrává v hotelovém pokoji v Mexiku, druhé v hotelovém pokoji v Americe.

Americký manželský pár, Kent a Salem, si vyjel na dovolenou do Mexika. Teď sedí oba celí do ruda spálení od slunce, jen ve spodním prádle, v hotelovém pokoji. Kentovi se navíc začíná dělat zle od žaludku. Utratili spoustu peněz a strávili hodiny v letadle, aby načerpali energii a relaxovali, a zatím dopadli takhle.

Do pokoje vejde chlapec, který čistí boty. Kent a Salem se vyděšeně schovají pod prostěradla a hledají peníze, aby se ho zbavili, ale nemůžou se s ním domluvit. Kent odběhne na záchod, protože je stižen prudkým průjmem. Chlapec toho využije a vleze si do jeho uprázdněné postele. Kent se znovu objeví s koltem u pasu a utuženou imunitou. Spálená kůže znovu zesvětlala. Vzápětí však omdlí a Salem volá lékaře. Dostaví se místní šaman se synem, který se od něho učí řemeslo. Vykuřují místnost a obětují slepice, jejichž krví kropí Kenta. U Salem se objeví stejné příznaky. Po záchvatu průjmu začne vyvolávat ceny a nabízet čističe bot k prodeji.

V druhém dějství volá Salem doktora ke Kentovi v americkém hotelovém pokoji. Přijde kovboj s pistolí a lékařskou brašnou. Má s sebou syna, který se od něj učí. Salem popisuje lékaři symptomy, které spočívají v tom, že ustavičně spí. Doktor ho probudí, dá mu léky a Salem a lékařův syn s ním chodí po pokoji, aby neusnul. Lékař jim zakáže vycházet a sám si zatím na Kentově uvolněné posteli trochu odpočine. Kent ho podezírá, že je chce zneužít k nelegálnímu experimentu. Lékař se brání, že oni ho chtějí přinutit, aby na nich provedl experiment.

Zrcadlově stavěná dějství se zabývají tématy kulturních stereotypů, přizpůsobení se cizí kultuře a neotesané "turistiky".

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz