Kur-Guerilla

Titul v originále: Kur-Guerilla

Autor: John Düffel von
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 3

John von Düffel (Německo)

KUR-GUERILLA (LÁZEŇSKÁ GUERILLA)

Balet invalidů, hra o zdravotnictví, mezilidských vztazích a sexu

4 m, 3 ž

Inken, Hagen, Manuel a manželé Miriam a Wolfgang si v lázních léčí své potíže se zády. V důsledku změn ve zdravotnictví však hrozí, že jejich skupina bude zrušena, neboť pojišťovny nadále nebudou jejich zdlouhavou a drahou léčbu hradit. Bezplatná bude nyní pouze pro osoby v obzvlášť kritickém stavu. Je jasné, že takový status rozhodně nemohou získat všichni. Rozhodnou se tedy situaci řešit poněkud svérázným způsobem. Hagen navrhuje, aby sami vybrali jednoho z nich, kdo skupinu dobrovolně opustí. Hlasování však dopadne nerozhodně. Kromě toho mezi výše zmíněnými pacienty vyvolá řadu problémů, neboť brzy vyjde najevo, kdo pro koho hlasoval. Inken tedy navrhuje, že by další den měli společně zahájit stávku. K té už ale nedojde. Inken totiž ráno odjíždí hledat svou svéráznou matku Fatimu, s níž se zde po více než 20 letech opět setkala a která lázně údajně opustila poté, co jí lékaři zjistili rakovinu v posledním stádiu. Lázně opouští i Wolfgang, který se do Fatimy zamiloval a rozhodl se kvůli ní opustit svou ženu, která je mu stejně nevěrná. Zůstává tedy Hagen, Manuel a Miriam. A ti dva mají svůj pobyt „pojištěný". Miriam má totiž poměr s jedním z lékařů a Manuel, který o tom ví, ho má v hrsti.

Hra analyzuje vztahy lidí v uzavřené skupině, zde v lázních, kdy jsou zúčastnění vystaveni netypickým nástrahám osudu. Název vyznívá poněkud ironicky - vzpoura se nepovede a velké ideály o přátelství a společném postupu se rozplynou jako pára.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz