Kto-to takoj ščastlivyj

Titul v originále: Kto-to takoj ščastlivyj

Autor: Michail Durněnkov, Vjačeslav Durněnkov
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 8 ženy 3

Vjačeslav a Michail Durněnkovi (Rusko)

KTO-TO TAKOJ ŠČASTLIVYJ (NĚKDO TAK ŠŤASTNÝ)

8 m, 3 ž

Stárnoucí korektor Gurskij potká svého spolužáka Polujanova, kterého dávno neviděl, a ten mu nabídne práci, o jaké kdysi za studií snil. Gurskij začne psát satirické monology pro televizní show a stane se hvězdou. Po letech frustrace zmizí všechny jeho problémy - zamiluje se do uznávané herečky, která také pracuje pro Polujanovu společnost, je uznávaný satirik. Jednoho dne se v jeho bytě objeví drsní chlapíci, kteří Gurského s použitím násilí nutí přejít ke konkurenci. Jeho syn Oleg ho přemlouvá, aby se nové kariéry vzdal, ne kvůli pohrůžkám, ale z principu, aby nemusel snižovat své tvůrčí nároky. Gurskij si vybere vlastní řešení, požádá, aby sám mohl v show vystoupit. Zorganizuje scénku pro dva dobrovolníky, které provokuje k agresivním narážkám. Scénka skončí jeho kolapsem.

Závěrečná scéna se odehrává v nemocnici. Oleg Gurskému přinese zprávu, že jeho smlouva byla vypovězena a konkurence už o něj zájem nemá. Gurskij s úlevou rekapituluje poslední měsíce. Překvapivě do nemocnice přichází dvojice z jeho výstupu, chtějí mu poděkovat za to, že je seznámil a že jsou spolu šťastni.

Gurský pouze může konstatovat, že vzal sám věci do svých rukou a myslel si, že je má pevně pod kontrolou, že je tím, kdo se může pobaveně smát slabostem druhých. Nakonec ale přece jen někde existuje někdo, kdo je výš a kdo se zřejmě pobaveně směje nad naším snažením.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz