Krum

Titul v originále: Krum

Žánr: hra
Překladatel: Sondra Silverston
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 10 ženy 6

Hanoch Levin (1943-1999, Izrael)

KRUM

10 m, 6 ž

Krum, starý mládenec, jehož mládí dávno uplynulo, se vrací ze zahraničních cest ke své matce, do domku na chudém předměstí, do náruče své bývalé přítelkyně Trude, která ho nikdy nepřestala milovat a která čeká, až si ji vezme. Ale Krum sní o krásných ženách, životě v blahobytu a dráze úspěšného spisovatele. Nakonec se, s ohledem na svůj věk, prostředí a matku, rozhodně s Trude oženit. Náhodné setkání s Tsvitzi, krásnou mladou bohatou dívkou, která přináší závan svěžího vzduchu do jeho života, obnoví jeho touhu po jiném, lepším životě. Nakonec se tedy nežení on, ale jeho vystrašený hypochondrický kamarád Tugati, který odvážně vstupuje do stavu manželského, pojímaje za ženu lehkovážnou, ošklivou dívku Dufu. Krum odvolává svůj sňatek s Trude, a ta si, zcela zoufalá, narychlo bere Tachticha, submisivního ňoumu, který na ni celou dobu čekal. Hypochondrický Tugati skutečně onemocní - možná následkem svého odvážného vstupu do manželství - podstupuje operaci a umírá. Mezitím se jeho nešťastná manželka Dufa vydává hledat smůlu někam jinam. Kruma zachvátí horečná panika, ale neudělá nic, aby svůj osud změnil. Jeho psaní zůstává snem. Další pokus získat krásnou, bohatou Tsvitzi je odsouzen k nezdaru. Matčina smrt ho zanechává v téže ješitné iluzi o vlastní budoucnosti, ale mnohem opuštěnějšího, uzavřenějšího, neschopného nejen konat, ale dokonce i plakat.

Autor svou hru uvedl a sám režíroval v prosinci 1975 v Městském divadle v Haifě.

Z dobových ohlasů (1976):

„Publikum se sebemrskačsky směje vzdechům a zvukům na scéně; smích se mísí s výsměchem postavám. O chvíli později jako kdyby jim někdo pošeptal, že se smějí sami sobě a že to, co palí Levina, pálí i je samotné. Už jsme si zvykli na jeho styl psaní a na mluvu jeho postav, cítíme, že jsme vystaveni šípům, které mají hrot napuštěný jedem zoufalství, které může být osudové, pokud se nestane zázrak a naše myšlení, naše pocity, naše vzájemné vztahy, náš život se zásadně nezmění. (...) Loutky, které se objevují na začátku hry, se proměňují ve skutečné postavy, v podivná lidská stvoření, jež ukazují své nejvnitřnější pocity, používají neobvyklá spojení a o to skutečněji vyznívají jejich zkušenosti a o to pravdivěji je popsána jejich groteskní existence. Takový popis působí překvapivě věrohodněji než kopírování reality. "

Ohlasy inscenace Kruma v únoru roku 2000 v Divadle Cameri v Tel Avivu (režie M. Gurevich):

„Výraz ‚brečel jsem smíchy' přesně vystihuje toto uvedení Levinova Kruma, který se na jeviště vrací po pětadvaceti letech, aby bojoval o srdce staršího publika, vracejícího se se svými touhami, i mladšího, které Levinovy nádherné, lidské hry teprve objevuje. (...) Zoufalá fantasie je zkrátka druhou stranou obnoveného, posvátného a smysluplného světa, zachyceného v truchlivém vyznění celé hry."

Koprodukční inscenaci - Teatru Rozmaitosci (Varšava) a Stareho Teatru w Krakowie - režíroval Krzysztof Warlikowski. Premiéra ve Varšavě byla 3. března 2005 a v Krakově 12. března 2005. Inscenaci bylo možno vidět v létě na festivalu v Avignonu.

„Krum, hra, kterou v roce 1975 napsal israelský dramatik Hanoch Levin, pojednává a o každodenním životě a banální realitě. Titulní hrdina, čtyřicátník, se po letech v cizině vrací do svého rodného města. Krum ani neudělal závratnou kariéru, ani nezbohatl: přijíždí s kufříkem špinavého prádla a zubním kartáčkem. Přesto se chce ze všeho vymanit a napsat román. Hra o odjezdech a návratech, o svatbách a pohřbech, o základních vztazích, o lásce, snech a ztracených iluzích, o nemocích a smrti."

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz