Krkonošská praudačka

Titul v originále: Krkonošská praudačka

Autor: Jan Flemr
Žánr: komedie, groteska
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 2

Jan Flemr

KRKONOŠSKÁ PRAUDAČKA

7 m, 2 ž

groteska – parodie

Svižná groteska parodující známé postavy z televizních Krkonošských pohádek. Kromě známých postav jako je Krakonoš, Trautenberk, Anče, Kuba, Hajnej a Sojka zde vystupují ještě známí běžci na lyžích Hanč a Vrbata.

Další postavou je Vypravěč, který postupně odhaluje základní peripetie celé hry (kromě tančícího chóru lesních víl). Píše se rok 1913 a v Krkonoších se schyluje k velkému běžeckému klání. Krakonoš na závod připravuje Vrbatu, štěpanickej baron Hanče a Trautenberk Kubu. Baron neváhá využít dopink – bylinky báby kořenářky, Kubu poctivě trénuje Hajnej. Jenže Trautenberk a baron mají za ušima – chtějí Kubu jenom využít k pašování bylin (marihuany?) přes hranice. Vše se tak začíná komplikovat. Ukáže se, že Anče je Kubovi při jeho tréninku nevěrná s Hajným, že Hanče sexuálně zneužívá baron a Kubu Trautenberk a že sojka je pašerácká spojka a vyzvídá u Krakonoše.

Závod začíná, Hanč a Vrbata hynou v mraze, protože Trautenberk ukradnuvší Krakonošovi kouzelnou hůl přivodil hustou mlhu, aby nebyl Kuba s pašem vidět. Ale to již v dynamickém finále zasahují financové – zatknou barona, na hřebenech zastřelí pašeráka Kubu a u Trautenberka najdou již jen spoušť – Trautenberk totiž holí zmrazil Krakonoše, Hajný naopak zastřelil Trautenberka, a tak konec patří mileneckému páru Anče a Hajný. Vypravěč již jenom konstatuje, že je to on, kdo nepřímo způsobil katastrofu – začal totiž v Krkonoších propagovat tehdejší novinku, lyže.

Šlo o finálový text soutěže o Cenu Alfréda Radoka za rok 1997.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz