Kráska z Leenane

Titul v originále: The Beauty Queen of Leenane

Žánr: černá komedie
Překladatel: Lenka Kapsová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Martin McDonagh

KRÁSKA Z LEENANE (The Beauty Queen of Leenane)

Přeložila: Lenka Kapsová

2 muži, 2 ženy

O Mag, obtloustlou sedmdesátiletou ženu, se stará její neprovdaná dcera Maureen, obě ženy se nenávidí a dělají si naschvály. Mag je závislá na své dceři, bojí se, že by mohla přijít o svou pečovatelku, Maureen za to matku nenávidí a domnívá se, že jí zkazila život. Pro čtyřicetiletou nepůvabnou Maureen se naskytne poslední příležitost, jak založit normální partnerský vztah, a to s bývalým spolužákem, mužem jménem Pat. Toho nejprve vyděsí nenávist, se kterou se u Mag a Maureen setká, pak ale píše Maureen, že by ji rád sebou odvezl do Bostonu a žil s ní. Matka však dopis přečetla a zničila. Když to vyjde najevo, je bohužel pozdě. Maureen Mag nejprve týrá, aby z ní dostala, co vlastně stálo v dopise, který spálila, a když zjistí, že je na všechno pozdě, zabije matku pohrabáčem. Pat odjede do Ameriky, kde se ožení, Maureen odjíždí pryč z domu.

Ve hře jako poslíček figuruje ještě Patův dvacetiletý bratr Roy, který vnáší do hry jalovost mládí odchovaného televizními seriály. To on z větší části tematizuje tenhle morytát z černé kroniky. S ním vstupuje do příběhu téma zhovadilého času, kdy výrostci mají za hrdinský čin rozbít hlavu co možná nejvíce policajtům (mimochodem motiv téměř shodný s Hrdinou západu). Roy hodnotí seriály podle toho, kolik se v nich vyskytuje děvčat v plavkách, kolik mordů se v kterém odehraje.

Stylově jde o naturalismus moderního, neliterárního, divadelně poučeného typu, hraničící až s karikaturou. Možno však pojmout i s nadsázkou jako morytát. Hra byla oceněna několika cenami (Evening Standard Award for Most Promising Newcomer, 1996, 1996 Writer s Guild Award for Best Fringe Theatre Play, 1996 George Devine Award for Most Promising Playwright).

V české premiéře uvedlo Naše dobrovolné divadelní družstvo a Těšínské divadlo, Divadlo v Řeznické.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz