Koncert

Titul v originále: Das Konzert

Autor: Hermann Bahr
Žánr: komedie
Překladatel: Josef Balvín
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 5

Hermann Bahr (Rakousko)
KONCERT (DAS KONZERT)
z němčiny přeložil Josef Balvín
3 m, 5 ž
veselohra

Který z pánů, mužů či mladíků by nebyl rád úspěšný, talentovaný, neustále obletován obdivujícím něžným pohlavím? Vždyť slovy autora „Potíž se životem spočívá v tom, že je na světě tolik krásných žen a tak málo času!". Ať už v jádru duše souhlasíte nebo se příčíte něco takového přiznat, za touto pravdou si už na začátku minulého století stál známý rakouský autor Hermann Bahr, který právě toto věčné téma - manželství, láska a nevěra - zpracoval do své klasické vídeňské komedie Koncert (1909).
Populární, stárnoucí klavírista Gustav si rád hraje na neodolatelného svůdce a občas si soukromě „zakoncertuje" s některou ze svých zamilovaných žákyní - ať již jde o nevyzpytatelnou studentku, která koncertnímu mistrovi s ženskou rafinovaností okamžitě poplete hlavu nebo o těžce zamilovanou éterickou múzu. Zkrátka Gustav je profesor-sukničkář. Gustavova manželka Marie sice tuší, jak aktivně její druhá polovička uvádí klavírní koncerty v soukromí, ale jelikož to je žena velice moudrá a trpělivá, čeká s odvetou na vhodný okamžik.
Postavy doplňuje sloužící, její bratr šofér, doktor Jura, manžel jedné z profesorových vyvolených, Delfíny, se kterou má Gustav v úmyslu soukromě „koncertovat" v odlehlé horské chatě. Není jim ale dopřáno, protože oba „koncertující" neočekávaně překvapí jejich drahé polovičky. Dále do děje vstupují správci doličné chaty, manželé Pollingerovi - ona vzorná hospodyně, on stále „pod parou".
Jde o skvělou veselohru „ze staré školy", jejíž téma je ale stále aktuální a nestárne! Hra byla uvedena v ČR již na mnoha scénách, především v 90. letech 20. století (česká premiéra v JD České Budějovice 1992, MD Mladá Boleslav 1994 atd.).


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz