Kommt ein Mann zur Welt

Titul v originále: Kommt ein Mann zur Welt

Autor: Martin Heckmanns
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Martin Heckmanns (Německo)

KOMMT EIN MANN ZUR WELT (JEDNOU NA SVĚT PŘIŠEL MUŽ)

3 m, 2 ž

Hra vypráví příběh jednoho života v proudu času. V krátkých scénách v rozmezí narození a hřbitova jsme svědky Brunovy životní pouti, života vrtkavého umělce a zpěváka bez pevných zásad. Vnitřní hlasy mu vyprávějí v minulém čase jeho vlastní životní příběh, jak by byl předem určený, převtělují se do lidí, které za svůj život potkal – do partnerek, kamarádů, ale i soudce či alegorických postav Času či Volného trhu. A Bruno se snaží bojovat proti osudu za řídké momenty individuálního štěstí.

Odchází z domova, cestuje po světě, živí se jako pouliční umělec, přichází do konfliktu se zákonem, do vězení, jakožto zpěvák stvoří jeden velký hit, který je brzy zapomenut, má dítě. Ve stáří zažije úspěšný, ale krátký comeback, onemocní, jeho konec je bídný a předvídatelný – umírá a jediným společníkem jsou mu hlasy. Až do konce zůstávají Brunovi vzpomínky na svoji svévoli – měl si života více užít.

Ze záplavy příběhů a setkání sestavuje Bruno svůj životní příběh, svoji biografii, a ještě na smrtelné posteli neví, co měl býval dělat lépe. Jeho poslední slova znějí: „Možná jsem měl...“. A manželka s jeho synem se dohadují, co napsat na náhrobní kámen – že by „Byl to jenom člověk“? Tak končí život ve společnosti neomezených možností a „svobody“ – Bruno až do konce nenalezl smysl svého života.

Hra byla uvedena v březnu 2007 v divadle Schauspielhaus Düsseldorf.

Připravujeme překlad do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz