Komedin om Felix liv

Titul v originále:

Autor: Fabian Silén
Žánr: komedie
Jazyk: švédština
Postavy: muži 3 ženy 2

Fabian Silén (Švédsko)

KOMEDIN OM FELIX LIV (KOMEDIE O FELIXOVI)

3 m, 2 ž

Komedie o 3 dějstvích ve stylu Woodyho Allena o životě jistého komika Felixe. Komedie se odehrává ve více časových rovinách: konec osmdesátých let, kdy je Felix ještě malinké děcko a rodiče do něj vkládají svá moudra, která pak ovlivní celý jeho budoucí život; dále pak rovina roku 2015, kdy se slavný komik Felix chystá na své životní vystoupení, ale střet s rodinnými tajemstvími mu sebere pevnou půdu pod nohama a on se psychicky složí a své vystoupení nezvládne; dále rovina Felixova dospívání a nakonec pak rovina divadelní, kdy herci a režisér komentují své postavy a vystupují z rolí.

O Felixe bojují dvě ženy a dva muži: Felixova matka s jeho studentskou láskou a dlouholetou přítelkyní a pak jeho otec s bývalým manželem Felixovy matky. Felixova matka Wilma je žena tygřice, která svého „bobánka“ nechce pustit ze svých osidel. Je nejen jeho matkou ale i manažerkou a ve společnosti velmi uznávanou a úspěšnou ženou. Přítelkyně Rudy jí musí neustále ustupovat. Wilma má ve všem hlavní slovo, protože Felix se jí nedokáže postavit. Až do určitého momentu. Pak se v něm všechno zlomí a on se rozhodne se osamostatnit a stát se konečně dospělým. Ale to už bude možná pozdě. Bude na něj Rudy chtít čekat?

Celou situaci vtipně rozřeší princip deus ex machina, kdy se na jevišti zjeví anděl strážný v podobě Mortena Harketa z norské skupiny A-ha, pop-ikony 80. let. Hudba totiž hraje v Komedii o Felixovi velkou roli.

Ve hře vystupuje spousta figurek, a to jak konkrétní postavy z Felixova života, tak snové či filmové a hudební idoly a všechny jsou ztvárněné pěticí herců.

Premiéra proběhla 11. dubna 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz