Kill the Old, Torture Their Young

Titul v originále: Kill the Old, Torture Their Young

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

David Harrower

KILL THE OLD, TORTURE THEIR YOUNG (Staré zabít, mladé mučit)

2 ženy, 5 mužů

Druhá původní hra skotského autora Davida Harrowera je tentokrát situována do současnosti, a to přímo do skotského "hlavního města" Edinburghu. Harrowerovo rodné město je však podáno značně ironicky. Základní perspektivu vyznačuje již první situace: ve studiu místní televize šéf a jeho sekretářka očekávají nervózně příjezd Roberta Mallocha, místního rodáka, který nyní žije v Londýně a je televizním dokumentaristou světové proslulosti.

A právě Robert Malloch se vrací do rodného města, aby je zvěčnil ve svém dokumentu. Ukáže se však, že jsou-li místní poněkud omezených horizontů a velmi usedlých životů, je zas Malloch v hluboké tvůrčí krizi. Vzájemná bilance je více než trapná.

Hra je vystavěna na střídání několika dějových linií, o žádné postavě se nedá říci, že je hlavní, dohromady však tvoří podivné panoptikum maloměšťácky omezených postaviček.

Celou hru jako jakýsi chór provází rockový zpěvák, jehož záměr je podobný jako Mallochův: odjet do toho města na okraji Evropy, aby byl pryč od showbyznysu a hledal inspiraci pro svou novou desku.

A tak zatímco vztahy všech postav se díky Robertu Mallochovi téměř naprosto rozloží (některé málem dříve než začnou), jedině rockový zpěvák odlétá z této své "dovolené" osvěžen a posílen na duchu i svém uměleckém sebevědomí.

Hra nabízí věkově velmi rozdílné postavy (od dvaceti, přes věk střední po sedmdesát let) a mnoho zajímavých charakterních rolí. Nemá výrazný dramatický děj, ale střídáním dějišť a kombinováním dějových linií dosáhl Harrower zajímavého napětí. A především hra přináší nesmlouvavý a ironický obraz města (a světa) zahleděného do svých vlastních půvabů, samolibě přesvědčeného o své důležitosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz