Kill Me Now

Titul v originále:

Autor: Brad Fraser
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Brad Fraser (Kanada)

ZABIJ MĚ TEĎ (KILL ME NOW)

přeložil Pavel Dominik

3 m, 2 ž

Jake (40) je učitel, kdysi napsal dobře přijatý román, ale když jeho žena před patnácti lety zemřela při autonehodě, věnoval se naplno péči o svého syna Joeyho (17), který je vážně tělesně postižený. Pomáhala mu při tom a stále pomáhá jeho mladší sestra Twyla. Jake se vždy jednou za týden schází s Robyn (40), svou vdanou bývalou studentkou. Joeyho jediným kamarádem je Rowdy (19) s fetálním alkoholovým syndromem. Jake se snaží zabezpečit budoucnost svého syna (včetně jeho sexuálního života), ale ten už je z neustálé péče unavený a chtěl by od otce odejít a žít ve společném bytě s Rowdym.

Jake a Joey se pohádají, Joey do otce strčí, ten upadne a už se nezvedne. Ukáže se, že trpí degenerativním onemocněním páteře, které by se stejně dříve či později projevilo. A tato nemoc postupuje rychle, Jake musí brát stále víc léků proti bolesti a stále méně se podobá Jakeovi ze začátku hry. Role se obracejí a najednou se Joey musí postarat o svého otce. A nemůže se přitom vyhnout ani otázce eutanazie.

Komorní tragédie / černá komedie s pěti výraznými hereckými příležitostmi se vyznačuje rychlým střídáním situací a dialogů a neobyčejnou jazykovou složkou. Všech pět postav dostane příležitost obhájit svoje postoje a vztahy k ostatním. Otevírají se i velmi kontroverzní témata sexuality a smrti, jsou však logicky zapojena do osudů hrdinů. Přestože fyzické postižení a nemoc jsou nejvýraznějšími vnějšími znaky, obsahuje hra v nemenší míře i témata odpovědnosti za sebe i za druhé a strachu z osamělosti.

Hra měla premiéru v divadle Workshop West v Edmontonu 6. září 2013 a s úspěchem byla uvedena v Park Theatre v Londýně v únoru 2015. Brad Fraser (1960) je u nás znám především jako autor hry Unidentified Human Remains and the True Nature of Love (Neidentifikovatelné lidské ostatky a skutečná podstata lásky), poprvé uvedené v překladu a režii Janusze Klimszy v Komorní scéně Aréna v Ostravě v roce 2002. Česká premiéra hry proběhla v květnu 2017 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, taktéž v režii J. Klimszy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz