Kdyby tohle bylo divadlo

Titul v originále: Kad bi ovo bila predstava

Autor: Almir Imširević
Žánr: scénický komiks
Překladatel: Oldřiška Čtvrtníčková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Almir Imširević (Bosna a Hercegovina)
KDYBY TOHLE BYLO DIVADLO (AD BI OVO BILA PREDSTAVA)
přeložila Oldřiška Čtvrtníčková
2 m, 2 ž

Jak se dělá divadlo:
Vezmeme čtyři herce (dvě ženy, dva muže),
Postavíme je do prázdného prostoru a dobře promícháme.
Držíme je tam tak dlouho, dokud nezačnou hrát
Ne jednu, ale několik postav.
Potom jim dáme rekvizity:
Jeden operační stůl,
jeden šicí stroj,
jeden deštník.
Když už je to hotovo, pomalu přidáme -
jednu tramvaj a jednoho ostřelovače.

UPOZORNĚNÍ: Podávat syrové

Touto poznámkou uvádí Almir Imširević svůj dramatický text, ve kterém se vrací do období války v Sarajevu. Principem divadla na divadle, které zinscenují čtyři herci, se dostáváme k soudu pro válečné zločiny, kde je rekonstruován případ ostřelování sarajevské tramvaje. Hlavním hrdinou je zasažený Ishak, ale vypovídají jeho snoubenka i milenka, Ishakův přítel, děda, babička, lékař, rodiče a další zúčastnění, každý podle své povahy a postavení a ze svého úhlu pohledu vyprávějí stále stejný příběh o chlapci v černém tričku zasaženém střelou, která vlétla do tramvaje, o ženě, které stála vedle a o dvě hodiny později šla s kamarádkou před Městskou kavárnou.
Hra se z téměř dokumentární roviny postupně dostává do roviny snové, kde v závěru Ishac jako Cyrano soupeří s Ostřelovačem. Výpovědi se snaží autor maximálně formálně rozrůznit a výraznou jazykovou stylizací dodává postavám plasticitu a autenticitu. V průběhu hry je však čtenář (divák) ujišťován, že se jedná o divadlo ať už vstupem moderátora, kritika, který hovoří o hře, či v závěru samotného autora.
Podobně jako většina jeho vrstevníků z oboru pokouší se i Almir Imširević, současný autor z Bosny a Hercegoviny vyrovnat s válečnými stigmaty, která jej i jeho zemi nevratně poznamenala.
Hra byla uvedena v rámci cyklu scénických čtení 5 balkánských pilířů organizovaného Mirem Bambuškem v únoru 2004 v Západočeském divadle Cheb. Doma byla uvedena v Sarajevu v roce 1998 a kromě zemí bývalé Jugoslávie byla uvedena i na mezinárodních divadelních festivalech.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz