Kavalír Páně

Titul v originále: Kavalír Páně

Autor: Miloš Hlávka
Žánr: hra historická
Jazyk: čeština
Postavy: muži 11 ženy 4

Miloš Hlávka

KAVALÍR PÁNĚ

11 m, 4 ž

dramatická balada z barokní doby

Děje se v Čechách za velké morové rány v době baroka. Do strnulosti panovnického majestátu pronikají lidové proudy zbožnosti probuzené nákazou. Kavalír Páně, hrabě Jan Slavnín, se obrozuje úděsem s postupného vymírání hodovních kumpánů a po úmrtí milenky Diany přilne k lidovým selským duším – prosťáčkové ho zachránili před smrtí a on se jim chce revanšovat přímluvami u císaře za zrušení roboty.

Barokní doba nemá však pouze Kavalíra Páně, nýbrž i pana Smrtohnáta naplněného mystickou radostí ze smrti. Ten chce jako úskočný sok rozsévat mor, jitřit nepokoje a popouzet sedláky proti kavalírovi i císaři. Drama lidské očisty a proměny kavalíra z rozmařilého pána v pomáhajícího člověka vrcholí na jeho zámku, který změnil na útočiště chorých těl i duší – zde Kavalír Páně nachází smrt, avšak ne tragickou, je to vyvrcholení jeho vyššího poslání.

Hlávkova dramatická prvotina byla poprvé uvedena činohrou Národního divadla v Praze 11. prosince 1943 v režii Jiřího Frejky a setkala se s vřelým kritickým ohlasem.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz