Kauza Médeia

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 2

Petr Kolečko

KAUZA MÉDEIA

1 m, 2 ž

Drama inspirované Euripidovou klasickou antickou tragédií je moderní interpretací jednoho z nejzásadnějších příběhů řecké mytologie. Hra začíná ve chvíli, kdy za Médeiou přichází Glauke, nová Iásonova žena a hra se tak soustřeďuje na úplný závěr tragédie, kde dochází k Médeinu rozhodnutí i vlastnímu činu.

Kolečko přichází s intepretací, která zobrazuje Médeiu jako představitelku starých pořádků, starého řádu; sošnou hrdinku s neoddiskutovatelnými zásluhami a morálním kreditem. Proti ní stojí mladičká Glauké, která v sobě zrcadlí vše současné, moderní – studuje na univerzitě, má hnědý pásek v karate, ovládá i capoeiru a učí se delfíní řeč. Její trendy svět je ale značně naivní a postrádá i ty nejzákladnější prvky empatie a pochopení. Mírně upozaděný je v této úpravě Iáson, který je zobrazen spíš jako pasivní a sebestředný muž, kterému ostatně empatie schází podobně jako jeho nové partnerce.

Autor si pohrává s odkazy k originálu – ať už jde o veršované pasáže vnitřních monologů, které však píše naprosto současným jazykem a se zřetelnou dávkou sarkastického odstupu. Kombinuje také dobře známé reálie původního příběhu se zcela současnými odkazy.

Hra měla premiéru v A Studiu Rubín v prosinci 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz