Katrin steigt auf und fliegt

Titul v originále: Katrin steigt auf und fliegt

Autor: Ekat Cordes
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 4

Ekat Cordes (Německo)

KATRIN STEIGT AUF UND FLIEGT (KATRIN NASTUPUJE A LETÍ)

3 m, 4 ž

Sebevědomá Katrin přichází z klidného venkova do velkoměsta za prací a je odhodlána udělat tam za každou cenu kariéru.

Nicméně z jejího života se stává jakási kafkovská noční můra. Je zaměstnána ve věžáku farmaceutické firmy, kde se musí začít pěkně odspoda – v nejvyšším patře arogantně úřaduje šéf, pan Hochmann, se svým asistentem Meningerem. Své zaměstnance v nižších patrech ani neznají a občas si jen zašpásují s jednou ze svých podřízených. Cílevědomé Katrin však stačí chvilka, aby se rozkoukala a poznala, jak věci chodí. Při své nezastavitelné cestě vzhůru, do vyšších pater, potkává i další ženy, své kolegyně: v temném sklepě Renatu, jež je zodpovědná za kávu a jež se snaží co nejméně zasahovat do mužského světa (po svých zkušenostech). Kolegyně ze sekretariátu, Melanie, je zase její sokyní v kariérním postupu a ví, jak na muže. Do toho zasahuje do života Katrin např. věštkyně, jíž Katrin navštěvuje, či třeba matka a další známí z vesnice, odkud Katrin pochází a kteří jí mají odchod do města za zlé.

Katrin se sžívá se žargonem světa byznysu a mutuje ve stvoření schopné jakéhokoli kariérního postupu – zatímco si kupuje červené boty na podpatcích, aby vesnickým buranům dokázala, zač je toho loket, zatímco je odhodlána pokořit mačovský svět firmy, tento na ni není připravený a vlastně ani zvědavý. V nejvyšších patrech firmy se totiž začíná odvíjet farmaceutická detektivka. Hochmann vypustí z výzkumné laboratoře nebezpečný virus a infikuje své okolí, aby získal materiál na výrobu protilátek. Začíná boj o přežití a nejeden zaměstnanec se vrhne z okna. Létat se rozhodne i Katrin...

Autor rozvíjí příběh o ženě, jež hledá ve velkoměstě štěstí, nicméně pochází z neposkvrněného venkova a nemůže zcela rozplést síť intrik a nástrah. Černá groteska se vyznačuje precizní prací s jazykem, jenž dokáže navodit atmosféru napětí a nejistoty, v závěru se plně odhalí ohyzdná mašinérie moci, jež převálcuje i ženu s železnými nervy, jelikož přichází z cizího, lidštějšího prostředí.

Ekat Cordes (*1982) pracuje jako autor a režisér na volné noze – studoval germanistiku a sociologii, věnuje se různým divadelním projektům, jeho další hra Ewig gärt byla prezentována v rámci festivalu Berliner Theatertreffens 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz