Katherine Howard

Titul v originále: Katherine Howard

Žánr: hra historická
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 4

William Nicholson

KATHERINE HOWARD (Kateřina Howardová)

minimálně 4 ženy, 6 mužů a statisté

Mnoho divadelních her nachází námět v historických událostech a nejedna se vrací k osobě anglického krále Jindřicha VIII, proslulého především svými osmi manželkami. I tato hra pojednává o Jindřichově soukromém životě, tentokrát v již poněkud pokročilejším věku. Děj začíná o svatební noci Jindřicha a jeho čtvrté ženy, Němky Anny Klévské, a končí popravou jeho páté ženy, mladičké Kateřiny Howardové, která byla "usvědčena" z nevěry. Hraje se samozřejmě o vztazích mezi muži a ženami, ale neméně o dvorských intrikách a politikaření, o důvěře a zradě, o odvaze a jejím nedostatku. Jakkoliv sám příběh je tragický, disponuje humornými situacemi, jejichž humor je po anglicku suchý.

Kateřina je dvorní dámou na královském dvoře a má zde i milence jménem Culpeper. Oba dobře vědí, že z finančních i společenských důvodů nebudou nikdy svoji, ale plánují, že i po Kateřinině svatbě se budou nadále scházet a vymění si spolu prsteny. Netuší ještě, že ženichem Kateřiny bude sám král. Jindřich není s Annou Klévskou, coby svou novou manželkou spokojen, natolik se mu hnusí, že se obává, že s ní nikdy nebude schopen zplodit potomka a nechá sňatek prohlásit za neplatný. Hraběte Norfolka, Kateřinina strýce, napadne, že by mohl profitovat z toho, jak krásná je jeho neteř, určitě by se mohla králi zalíbit, a ten by se s ní případně i mohl oženit

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz