Käthe Hermann

Titul v originále: Käthe Hermann

Autor: Anne Lepper
Žánr: černá komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 2

Anne Lepper(ová) (Německo)

KÄTHE HERMANN (KÄTHE HERMANNOVÁ)

1 m, 2 ž

Tanečnice Käthe Hermannová žije se svou dcerou Irmi a ochrnutým synem Martinem a dokáže zaměstnat sebe i obě své děti. Sama sebe stále považuje za umělkyni a tanečnici – zesnulý manžel ji přivedl dvakrát do jiného stavu, což jejímu talentu a umělecké dráze nepomohlo a kýženou slávu a peníze nepřineslo.

Děti vyrostly a přišla umělčina chvíle. Obývák se musel stát jevištěm, děti jevištními techniky a především publikem, jež musí oslavovat matku a právě v tom najít své štěstí. Protože jejich matka si přeje, aby byla rodina šťastná. Nikdo se jí nestaví do cesty, ani tvrdohlavá dcera, ani zmrzačený syn. Od jejího úmyslu ji nemůže odradit ani bagr, jenž chce srovnat se zemí jejich dům: nucené stěhování nepřipadá v úvahu, naopak, chystá se velká renovace...

Hra ukazuje členy jedné rodiny, kteří neustále vytvářejí iluze o vlastní minulosti, přítomnosti i budoucnosti, aby mohli sebe sama vidět jako fungující a jednající individuality a plnohodnotné členy dnešní společnosti. Ale vše se ukazuje jako blud, jelikož vyrábění iluzí naráží na společenské podmínky. Děti jsou ošklivé a tlusté, jednají groteskně, pronášejí paradoxní a absurdní věty a neilustrují ani křesťanský rodinný ideál, ani sociálně demokratický sociální stát. Jsou zde až surreálně zobrazeny egocentrické matky se svým chladným násilím, jímž pomalu a postupně ponižují svoje děti – postavy jsou zatvrzelé a umíněné a cizí dnešnímu světu, že připomínají v mnohém komiku her McDonagha.

Drsná groteska byla uvedena v lednu 2012 v Theater Bielefeld.

Bielefeldská inscenace hry byla pozvána do finále (7 her) soutěžní přehlídky nejlepších německojazyčných her Stücke 2012 v Mülheimu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz